Ako jazdiť bezpečne? Čo je to defenzívna jazda? Aké sú riziká nepozornosti za volantom? To je témou tohto článku. Z hľadiska bezpečnosti nezáleží na tom aké kvalitné auto máte, ale ako ho ovládate. Auto vie byť aj zbraň a dokáže veľmi ublížiť. Takže aj keď máte moderné auto plné bezpečnostných systémov, ako napríklad nový Opel Astra, ešte vás nemusí zachrániť pred nehodou. Najčastejšou príčinou dopravných nehôd je práve nepozornosť za volantom.

 

Riešením je defenzívna jazda. Je to taká akoby obranná, predvídavá jazda. Vnímame aj ostatných účastníkov premávky (chodcov, cyklistov, autá, motorky..), svoje okolie, aby sme boli dostatočne pozorný v premávke. Predídeme tak krízovým situáciám, resp. defenzívnou jazdou sa do nich ani nedostaneme. Jednou zo zásad je, že vždy jazdíme tak aby sme dobre videli čo je pred nami. Napríklad sa nelepíme na autobus ak ideme za ním, lebo vtedy prakticky nevidíme nič, máme nulový prehľad o situácii pred nami.

 

Ďalšou zásadou je že nejazdíme plece na plece s iným autom, teda vedľa seba. Vždy radšej pred ním, alebo za ním. Nikdy totiž nevieme čo ten druhý urobí, či dáva pozor, čí nás vníma, či nie sme práve v jeho slepom uhle. Nevieme čo spraví, a môže sa stať niečo neočakávané.

 

Čo sa týka bezpečnosti chodcov, dôležitý je očný vymeniť si očný kontakt, aby som videl či ma ten chodec vidí, vníma a počká, ale už má úmysel vstúpiť na vozovku. Tu býva problém, že deti a starší ľudia nevedia dobre odhadnúť rýchlosť približujúceho sa auta. Nevedia odhadnúť tú bezpečnú vzdialenosť kedy ešte môžu bezpečne prejsť cez prechod.

 

Pri šoférovaní teda buďte v strehu, predvídajte nečakané situácie a tým zabránite tomu že sa dostanete do krízovej situácie. Vďaka tomu sa vám nestane že by váš Opel Meriva alebo Opel Mokka bol účastníkom nehody.