Geometria kolies je základný servisný úkon, ktorý vyžaduje pozornosť nie len servisného technika, ale aj majiteľov áut, ktorý pri nesprávnom nastavení geometrie môžu prichádzať o veľa peňazí. Pri geometrií kolies sledujeme vždy zbiehavosť, rozbiehavosť a odklon kolies. Ak kolesá niesú správne nastavené môže automobil samovoľne ťahať do strany a tým pádom bude mať nadmerne opotrebné pneumatiky. S týmto faktom je spojená aj vysoká spotreba paliva a nadmerné opotrebenie podvozkových dielov ako sú čapy a silentbloky. Uhly nastavenia geometrie sú pre jednotlivé vozidlá predpísané výrobcom, môžu sa však upraviť pri špecifickom použití auta ako je napríklad motoršport, drifting alebo offroad.

Kontrolu geometrie kolies vozidla je najlepšie vykonávať v pravidelných intervaloch a to každých 50 000 najazdených kilometrov. Pri nastavení geometrie je potrebné posúdiť technický stav dielov nápravy a opotrebenia pneumatík. V ideálnom prípade nastavenia geometrie sú menené poškodené alebo opotrebené diely nápravy, riadenia a pneumatiky.

Pre bezpečnosť v cestnej premávke treba mať auto na, ktoré sa môžeme spoľahnúť a poznáme jeho jazdné vlastnosti. Treba brať do úvahy všetky prejavy zlého nastavenia geometrie kolies a pri zistení akejkoľvek odlišnosti v správaní sa auta na ceste treba kontaktovať servis, kde už vedia čo s daným problémom robiť.

Autor: mojadielnicka.sk