Máte čerstvý vodičák? Blahoželáme. Než začnete šoférovať „na ostro“, ubezpečte sa, že tieto zlozvyky pri šoférovaní sa vás netýkajú. Bezpečná a pohodlná jazda je na prvom mieste, naučte sa to však správne, ušetríte svoje vozidlo a prípadne aj vozidlá v požičovňi automobilov.

 

Najčastejšie chyby pri šoférovaní robí až tretina vodičov. Medzi najčastejšiu chybu patrí stláčanie spojky pri každom brzdení. A to aj vtedy, keď netreba zaradiť rýchlosť alebo zastaviť.  Taktiež nie je nutné stáť na spojke so zaradenou rýchlosťou, keď čakáte na zelenú. Čakať treba na zelenú s vyradenou rýchlosťou a stáť na brzde. Ak stojíte aj na spojke, dochádza k zbytočnému treniu a opotrebovanie spojkového obloženia.  Spojku proste stláčajte len v prípade, ak máte v úmysle preradiť rýchlostný stupeň alebo úplne zastaviť.

 

Ďalšia chyba, ktorú robí veľa šoférov, je cúvanie s otočením tela a bez použitia spätných zrkadiel. Dôležité je, aby ste všetky zrkadlá mali nastavené tak, aby ste dobre videli dozadu. V tom prípade sa nebudete musieť vytáčať na sedadle ani si odopínať pás.  V ľavom a pravom spätnom zrkadle by ste si mali pri cúvaní odkontrolovať vzdialenosť vedľajších áut či objektov. Podstatné je aj nastavenie stredného zrkadla, ktoré vás informuje o pohybe osôb v okolí.  Pamätajte na to, že pri otočení celého tela strácate prehľad o prednej časti auta a nevidíte boky karosérie, preto cúvanie môže byť nepresné.

 

Medzi chybami sa objavuje aj radenie rýchlosti podľa tachometra a nie podľa otáčok motora. Takéto radenie mohlo byť užitočné v minulosti, kedy všetky staré škodovky mali ten istý motor a nemali otáčkomer. Dnes je však situácia iná. Každé vozidlo je individuálne a preto nie je možné radenie rýchlosti podľa tachometra. Potrebu preradenia jednoducho musíte sledovať na otáčkomery a zároveň  „počuť“ v motore, keď už sa trápi na danom stupni. Radenie podľa rýchlosti však môže predčasne zničiť motor a ovplyvňovať spotrebu.

 

Medzi ďalšie chyby, ktorým by ste mali vyhnúť, patrí aj nedodržiavanie bezpečnej vzdialenosti a „lepenie“ sa na vozidlá pre vami, to je častá príčina nehôd. Nikdy nerobte tzv. „myšičky“ na diaľnici a nekľučkujte medzi vozidlami, znova riskujete nehodu a stresujete vodičov v okolí. Na semaforoch rešpektujte svetelné označenie a snažte sa križovatku opustiť rezko a svižne, za vami stoja ďalšie autá. A napokon, smerovku nevyhadzujte na poslednú chvíľu, myslite tiež na to, že za vami stoja iné vozidlá, neohrozujte ich.
Ak máte čerstvý vodičák, nemáte svoje vozidlo, ale potrebujete ešte trošku praxe, môžete si zvoliť prenájom áut v najlacnejšej autopožičovni.  Na jazdenie si vyhraďte čas, kedy je premávka najmenej frekventovaná a popracujte na vašich chybičkách.