Základné zásady kŕmenia:
1. Psa kŕmime na rovnakom mieste, kde musí mať dostatok kľudu, aby sa mohol v pokoji najesť.
2. Kŕmime v rovnakom čase.
3. Pes musí mať vždy k dispozícii čerstvú vodu. (Najlepšie prevarenú, odstatú, izbovej teploty, alebo prefiltrovanú.)
4. Misky udržiavame v čistote.
5. Nedojedené zvyšky odstránime.
6. Nikdy nedávame psovi studené jedlo ani vodu, vždy necháme ohriať na izbovú teplotu, alebo na teplotu tela – inak hrozia zápaly žalúdku a čriev. tak isto konzervy pre psov nepodávame zmrazené.
7. Nikdy nekŕmime, keď máme naplánovanú nejakú aktivitu so psom a ani sa nenecháme psa po nakŕmení hrať, blázniť sa…hrozila by smrteľná torzia žalúdka. Vždy kŕmime pred dobou odpočinku. Aj po námahe necháme psa pred kŕmením odpočinúť.
8. Nikdy nedávame pokazené a plesnivé potraviny.
9. Kosti – nikdy nedávame varené kosti – majú len malú výživovú hodnotu, štiepia sa a sú ostré, môžu spôsobiť prepichnutie čriev, ich zápal a veľmi nepríjemnú zápchu. Prednosť dávame mäkkým väčším kostiam z mladých zvierat. Surové bravčové kosti a mäso môžu obsahovať smrteľný vírus – pozor na to.
10. Nedávame korenené, solené jedlá, ktoré môžu narušiť činnosť obličiek.
11. Nedávame mu sladkosti a v žiadnom prípade nie čokoládu a kakao. Čokoláda je pre psa jedovatá ! Piškóty a sušienku môžeme dávať v malom množstve za odmenu.
12. Kravskému mlieku sa radšej vyhýbajte – bez problémov ho dokáže stráviť len málo psov, môže spôsobiť hnačky a má malú výživovú hodnotu. Uprednostňujeme kozie mlieko.
Frekvencia kŕmenia:
Šteniatka v období od 8 týždňov do 3 mesiacov kŕmime 4x denne. Od 3 do 6. mesiacov kŕmime 3 x denne a od šiestich mesiacov kŕmime 2x denne. V dospelosti odporúčam kŕmiť 2 x denne. Gravidným sučkám v druhej polovici gravidity zvyšujeme frekvenciu kŕmenia, pretože šteniatka v brušku môžu tlačiť na žalúdok.
Množstvo:
Krmivo pre psov (Množstvo) je veľmi individuálne. Aj všetky tabuľky sú vždy len orientačné. Požiadavky na kŕmenia sa líšia od veku, hmotnosti, veľkosti, aktivity, plemena, pohlavia, rýchlosti metabolizmu daného psa a samozrejme druhu potravy. Najlpešie je pre začiatok sa riadiť odporúčanými tabuľkami, ktoré zohľadňujú viaceré faktory a individuálne si to následne prispôsobiť na vášho psa
Šteniatka:
Ako šteniatko rastie, jeho nároky na množstvo potravy sa menia každých pár dní a preto zostáva na majiteľovi aby odhadol správne množstvo. Na šteniatku je veľmi rýchlo vidieť, či príliš priberá alebo chudne, tak sa to dá celkom dobre odhadnúť. Radšej šteniatko držte trošku „guľatejšie“, aby keď ho náhle „vytiahne“ neutrpeli kosti, kĺby, ale zas nie veľmi, pretože nadváhou môžete kĺby poškodiť skôr ako sa vyvinú a nadváha môže spôsobiť kopec ďalších zdravotných problémov. Šteniatko labradora potrebuje aj viac ako 2x väčšie množstvo potravy ako dospelý pes tej istej veľkosti, preto uprednostnite potravu koncentrovanú na živiny