Veľa mamičiek rieši neustále dilemu, ako správne obliecť dieťa do chladného, jesenného či zimného počasia. Niekto skôr preferuje obliecť dieťa viac, aby mal istotu, že neprechladne, niekto sa zasa prikláňa k teórii zdravého otužovania a nechce dieťa zbytočne prehrievať. Ako nájsť ten správny kompromis? Určite ste už počuli o vrstvení oblečenia a ak aj náhodou nie, povieme si o tom trochu viac do hĺbky. Oblečenie by sa malo skladať z troch základných vrstiev, pri ktorých je dôležité ich materiálové zloženie.

Prvá vrstva, spodná, plní funkciu odvádzať pot a vlhkosť ďalej od tela a tým zabezpečiť pocit tepla a sucha. Keďže je v kontakte priamo s detskou pokožkou, mala by byť s prírodného materiálu ako je bavlna, vlna, prípadne ich zmes pre lepšie vlastnosti. Pre maličké deti, ktoré sa ešte veľa nehýbu je ideálna biela 100% bavlna, ktorá neobsahuje žiadne farbivá, na ktoré môže byť detská pokožka mimoriadne citlivá. Pre staršie deti, ktoré sú aktívne, hýbu sa a potia, existujú rôzne zmesi vlny. Vlna je ideálna na udržiavanie tepelného komfortu, ale samotná vlna je kúsavá, preto sú lepšie zmesi, ktoré vedia zabezpečiť väčšiu jemnosť, prípadne pružnosť materiálu a sú pre dieťa pohodlnou a príjemnou voľbou.

sm_536181_Taival_536180_Tavast_527271_Savo_527270_Sturm_536217_Cepheus_Kids_drinking_hot_chocolate

Druhá vrstva je tepelný izolant, je to hrejivá vrstva, ktorá má v chladnom počasí dodávať tepelný komfort a pritom by nemala brániť prestupu vlhkosti ďalej od tela. Keďže vzduch najlepšie izoluje, táto vrstva by ho mala vedieť v svojej štruktúre udržať čo najviac. Druhá vrstva býva často z umelých materiálov ako je fleece. V studenom a vlhkom počasí, keď už klasické materiály nepracujú si fleece dokáže udržať svoje termoizolačné vlastnosti pričom je jemný, mäkký a rýchlo schne.

Tretia vrstva by mala mať niekoľko základných vlastností. Chrániť voči vetru, vode, ale zároveň byť priedušná a pri deťoch aj oderuvzdorná, aby oblečenie čosi vydržalo, keďže deti vedia dať oblečeniu poriadne zabrať. Do veľmi chladného počasia sú ideálne páperové výrobky, ktoré majú najlepšie termoizolačné schopnosti a pritom sú ľahké a skladné. Do vlhkého počasia, keď páperie stráca svoje termoizolačné schopnosti, sú zasa lepšie umelé materiály, ktoré si vedia udržať svoje vlastnosti aj pri zmene vlhkosti.

sm_518428_511260_527280_538025_531303_527279_Let_it_snow

Problém je, že kvalitného zimného detského oblečenia je na Slovensku nedostatok. Veľké reťazce sa cenou aj dizajnom oblečenia tlačia na prvé priečky v predaji, ale materiálovo a kvalitatívne pokrivkávajú. Kúpiť vlnené detské termoprádlo alebo funkčnú, prípadne páperovú zimnú detskú bundu či detský zimný overal je u nás problém. Nestalo sa Vám niekedy, že ste kúpili krásnu zimnú detskú bundu, ale po prvom praní ste ju mohli vyhodiť, prípadne v nej bolo dieťaťu zima? Niekedy sa oplatí radšej zainvestovať viac a byť si istý, že sa môžem na oblečenie spoľahnúť a dieťaťu v nom nebude zima. Kto iní, ak nie takí severania vedia o zimnom oblečení viac. Ak ste ešte nepočuli o Fínskej značke Reima tak je na čase dozvedieť sa viac. Predáva celosvetovo a je na trhu už viac ako 70 rokov a pomaly si získava popularitu aj na Slovensku. Inšpirujte sa jednoduchým a čistým severským dizajnom a kvalitou a doprajte svojim deťom oblečenie, v ktorom môžu svoj voľný čas vonku tráviť v teple, suchu a pohodlí za každého počasia. Kolekciu tejto značky nájdete na tu.