Svit-Socks

Vo Svite má výroba ponožiek a pančuchových nohavíc dlhoročnú tradíciu a to už od roku 1934.

Neďaleko Popradu, v Batizovciach v rokoch 1934 — 1935 založila firma BAŤA nový podnik, do ktorého sústredila výrobu syntetických vlákien a materiálov. Nasledovalo budovanie prevádzok na finálne výrobky z viskózových polotovarov — pančúch, ponožiek a spodnej bielizne. Na mape pribudlo nové mesto, ktorého názov Svit vznikol ako skratka Slovenskej viskózovej továrne.

Najväčší rozvoj zaznamenala firma po druhej svetovej vojne, začala sa rozširovať a vznikali nové pobočky v Spišskej Novej Vsi, v Spišskej Starej Vsi a v Košiciach. Firma v 80. rokoch s výrobným programom ponožiek a vrchného oblečenia zamestnávala 9000 zamestnancov.

V tomto čase spoločnosť vyrábala ročne okolo 30 miliónov párov ponožiek. Boli určené na tuzemský a zahraničný, hlavne nemecký trh. K rozdeleniu pobočiek prišlo po roku 1989, kedy vo Svite zostalo pracovať okolo 1300 zamestnancov.

Neskôr bola spoločnosť sprivatizovaná. Začala s hľadaním a budovaním nových zahraničných odberateľov.

V súčasnosti TATRASVIT SVIT-SOCKS, a.s. vyrobí 3 milióny párov ponožiek. Tri štvrtiny sa exportujú a zvyšok je určený pre domáci trh. Výrobný sortiment tvoria:

Medzi najvýznamnejšie obchodné značky, s ktorými spoločnosť Tatrasvit Svit-Socks doposiaľ spolupracuje alebo spolupracovala patria Bepon, Alain Delon, Hugo Boss, C&A, Lacoste,Falke, Burlington, Cerutti 1881.