Existuje niekoľko druhov šťastia. V učiteľskom živote ním určite je možnosť vidieť, cítiť a zažiť  fínsku školu na vlastnej koži. Traja učitelia Obchodnej akadémie, Bolečkova 2, Nitra takéto šťastie mali vďaka projektu Erasmus+.Tento rok sme svoju sieť zahraničných partnerov rozšírili o školu Keski- Pohjanmaan koulutusyhtymä v malebnom mestečku Kokkola vo Fínsku.

Investovať do vzdelania sa naozaj oplatí

Počas týždňovej  študijnej návštevy sme videli, že investovať do vzdelania sa naozaj oplatí. Občas sme mali pocit, že fínsky systém vzdelávania je science fiction. A nielen vzdelávanie. Mali sme možnosť navštíviť úrad práce a útulok pre ženy, ktoré so školou spolupracujú. Všetko funguje jednoduchým systémom, ale dokonale. Na úrade práce nezamestnaných prekvalifikujú podľa aktuálnych požiadaviek trhu práce, majú dokonca svoje vlastné pracoviská ako práčovňu, autoservis  alebo  recyklačnú dielňu, v ktorej opravujú naozaj všetko- od starého nábytku až po hračky. Vynovené produkty predávajú vo vlastných obchodoch. Takýmto spôsobom zabezpečia, aby človek na krátke obdobie, kým sa zamestná, nestratil pracovné návyky. A za prácu mu, samozrejme, patrí mzda. Všetko je detailne premyslené. Všetko dáva zmysel. A logiku.

Celý pracovný trh je nesmierne flexibilný

A rovnako aj vzdelávanie. Zaujímavé pritom je, že potrebu zmeny si uvedomujú práve učitelia. Na rozdiel od tých našich však zmeny dokážu realizovať, nakoľko školy majú absolútnu voľnosť a slobodu. Žiadna zbytočná administratíva, žiadny stres. Inšpekciu netreba, nie je čo kontrolovať, veď každý učí podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Školy sú financované podľa výsledkov a tak každý vynaloží maximálne úsilie, aby podal čo najlepší výkon.

Pre odborné vzdelávanie a prípravu na povolanie spravidla stačia 3 roky. Dlhšie (4 roky) trvá iba štúdium gymnázia, ktoré vytvára predpoklady na vysokoškolské štúdium. Absolvent odbornej školy vstupuje na trh práce. Hoci dvere na univerzitu má otvorené. Mnohí si však uvedomujú náročnosť ďalšieho štúdia, dokážu prehodnotiť svoje schopnosti a vedia, že svet práce ponúka mnohé benefity. A pre uplatnenie sa na ňom kvalitná stredná odborná škola stačí.

Základom je naučiť žiaka kto je, kam smeruje a ako sa do cieľa dostane

Toto je pravidlo, ktoré sa implementuje na každej vyučovacej hodine. Keď žiak dokáže na tieto otázky odpovedať, je pripravený na vzdelávanie. Fínsky učiteľ pochopil, že kvalita vzdelania nestojí na množstve informácií alebo získaných poznatkov, preto si obsah učiva zredukoval. Iba toľko, koľko naozaj žiak potrebuje. Žiadne veľké skúšanie alebo testy. Učí sa pre život. Hlavne pre ten praktický. Z tohto dôvodu teoretické vzdelávanie tvorí iba nepatrnú časť. Ťažiskom je nadobúdanie zručností a kompetencií. Teoretické poznatky nadobúda  žiak sám praktickými činnosťami. Učenie sa prácou. Výchova k podnikaniu. Súčasťou je vytvorenie vlastného biznisu alebo firmy. Žiak si vyhľadá informácie o tom, ako založiť firmu sám. Učiteľ je iba kouč, ktorý ho usmerňuje.  Sám tiež zistí, že potrebuje okolo seba kvalitný tím. A vytvorí si ho zo spolužiakov. Každý sa venuje tomu, čo ho baví a napĺňa.  Veď každý má na niečo talent a treba ho objaviť. Jeden využije svoje tvorivé zručnosti a vytvorí produkt. Iný k nemu urobí marketing . Ďalší vytvorí e-shop. A nájde sa tiež účtovník. Spolupráca poskytuje priestor na rozvoj profesijných zručností a kompetencií a tiež mäkkých zručností. Tie nie sú v žiadnom prípade podceňované. Tvorivý fínsky učiteľ využije každú príležitosť na ich rozvoj. Súčasťou teoretického vzdelávania sú motivačné prednášky, na pôdu školy sa tak často vracajú bývalí absolventi školy, úspešní podnikatelia. Veď kto iný ako úspešný človek dokáže tínedžera viac motivovať? Pozitívna motivácia je na každom kroku. Aj na stenách v učebni.

Nie vždy sa všetko na 100% podarí. A vtedy je fajn pozrieť na stenu a prečítať si, že „neúspechu sa netreba báť“ a „treba si veriť“, pretože „život začína až za prekročením vlastnej komfortnej zóny“. O podnetnom prostredí ani nehovoriac. Tu už dávno pochopili, že cítiť sa fajn a príjemne je základným predpokladom na sústredenie sa na prácu. Vyučuje sa väčšinou v blokoch v trvaní 90- 180 minút a to je veľmi dlhá doba na to, aby sedenie v lavici bolo ešte pohodlné. Žiak má možnosť pohodlne sa zvaliť na zem, čí do sedacieho vaku. Kedykoľvek. A po práci treba aj istú dávku psychohygieny. Samozrejmosťou sú relaxačné zóny pre žiakov aj učiteľov. V nich sa môžu venovať obľúbeným činnostiam ako hranie kariet, počítačových hier, stolného tenisu či biliardu. K dispozícii je tiež hudobná miestnosť. Veď kde sa dá lepšie vybiť nahromadená energia ako udieraním do bicích nástrojov? Všetko zariadené jednoducho, moderne a účelne. Cítiť zmysel pre tradičný škandinávsky dizajn. Dozor na chodbách niekde zabezpečujú kamery, sú však zbytočné. Žiaci v relaxačných miestnostiach alebo kaviarni sa „kontrolujú“ navzájom, robia to, čo ich baví, nie je dôvod robiť niekomu zle alebo ubližovať. Ani poškodzovať školský majetok. Veď je pre nich. Problémy s disciplínou sú zriedkavé. Ak sa nejaké objavia, stačí pohovor s učiteľom, v horšom prípade s rodičom. Dočasné vylúčenie zo školy (2 týždne) sa objavuje iba výnimočne. Žiaci aj rodičia takéto výchovné opatrenie považujú za spoločenské „faux- pas“ a radšej sa mu vyhnú.

Žiaci si sami prevádzkujú  školskú kaviareň

Nezabúda sa ani na občerstvenie. Žiaci si sami prevádzkujú  školskú kaviareň. Stále čerstvé teplé nápoje, voda, domáci koláč. A samozrejme predaj výrobkov vytvorených žiakmi. Tu nepoznajú „nejde to“ či „nedá sa“. Dá sa všetko, čo má zmysel a je prospešné pre žiaka.  Funguje tiež školské stravovanie. Príjemné prostredie jedálne láka lahodnou vôňou. Základom je viesť  žiaka k zdravému stravovaniu. Počas štúdia jedno teplé jedlo denne,  zadarmo pre každého žiaka. Šalátový bar je plný farieb, zeleninu a ovocie si nakombinuje každý sám podľa vlastnej chuti. A tiež si zvolí veľkosť porcie. Teplé jedlo je jednoduché- polievka alebo mäso a príloha. Vždy je z čoho vyberať. Varí sa to, čo žiakom chutí. Veď aj trochu tuku alebo cukru navyše sa dá vykompenzovať  porciou zeleniny a ovocia. Aké jednoduché…

Jedným z hlavných pilierov kvality školy sa rozumie medzinárodná spolupráca

Škola každoročne realizuje 30- 40 projektov a získa na nich približne 3 milióny Eur. Nesmierne nás teší, že vo svojej medzinárodnej sieti táto úžasná škola zatiaľ nemá slovenského partnera a prejavuje veľký záujem o nadviazanie  ďalšej  spolupráce. Objavujú sa však obavy. Spolupráca nie je iba o vysielaní našich žiakov a učiteľov do krajiny tisícich jazier.  Spolupráca musí byť bilaterálna. Aj naše školstvo bezpochyby má čo ponúknuť, mnohé veci z „našej dielne“  fínskych kolegov počas nekonečných diskusií zaujali. Budem úprimná a priznám, že sa bojím ich návštevy v našej škole. Podmienky, v akých sa vzdeláva fínska mládež a vyučujú fínski kolegovia sú totiž neporovnateľné. Rada by som apelovala na kompetentných, aby pohli veci k lepšiemu. Naše školstvo si zaslúži, aby sa doň investovalo. Veď stratiť možnosť sľubnej a kvalitnej spolupráce  so zahraničím len preto, že sa často hanbíme pozvať zahraničných partnerov do našich škôl je naozaj na zamyslenie sa. Mnohé veci šikovní učitelia dokážu pretransformovať do našich podmienok aj bez veľkých finančných prostriedkov. Sme kreatívni, odpozorujeme, vyrobíme, prispôsobíme. Oželieme najmodernejšiu techniku a dizajnové priestory. Ale s vypadávajúcimi oknami,  nefunkčnými toaletami či zatekajúcimi strechami si sami neporadíme.

 

Autor: R. Košovičová

Na realizáciu projektu bola poskytnutá finančná podpora Európskej únie. Článok vyjadruje názor autora a Európska komisia nie je zodpovedná za akékoľvek použitie informácií obsiahnutých v texte.