Prečo je svadobná fotografia tak drahá?

Posadíte sa pred počítač, otvoríte Google a začnete hľadať fotografa na svoju svadbu. Postupne otvárate stránky fotografov a s údivom zisťujete, že ceny za fotenie svadieb sa pohybujú od 600eur, 800eur a v niektorých prípadoch aj viac, ako 1000-1200 eur. Čože ?!

Ako si môžu pýtať tak veľa ? Koľko ich skutočne stojí fotografovanie ? Koľko z môjho rozpočtu som ochotný zaplatiť ? A existuje vôbec lacnejšia alternatíva ?

V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim zodpovedať na všetky tieto otázky a rovnako tak sa pokúsim priblížiť pohľad zo strany profesionálneho fotografa, pohľad zo strany klienta a na záver sa spolu zamyslíme nad tým, či je možné dosiahnúť porovnateľné výsledky, za menej peňazí.

Povedzme si to narovinu – svadba je v prvom rade biznis. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo stoja svadobné šaty 600-800 eur ? Ako je možné, že iné šaty, z ktorých mnohé sú na prvý pohľad takmer totožné, kúpite aj za 150 eur len preto, že sa nevolajú svadobné, ale večerné ? Prečo máte často pocit, že sú ceny všetkého „svadobného“ aj niekoľko-násobne nadsadené ? Nuž, odpoveď je vskutku jednoduchá – lebo svadba.

Svadba je v prvom rade luxusnou záležitosťou, ktorá sa nezaobíde bez luxusných cien. Určite mnohým v tejto súvislosti napadlo, že strýko Karol si minulý mesiac kúpil tú novú zrkadlovku, alebo kamarát Jožo z vedľajšieho vchodu celkom pekne nafotil ľadové sochy v centre mesta, tak prečo by za nejaké všimné nenafotili aj moju svadbu ? Hoci sa teraz nikoho nezastávam a netvrdím, že máte utratiť stovky eur za fotografa, táto možnosť je predsa len extrém a žiadny súdny človek by vám ju určite neodporučil.

Pretože profesionálny fotograf, je v prvom rade podnikanie…

Až na zopár výnimiek, byť profesionálnym fotografom, znamená spravidla podnikať. A každé podnikanie niečo stojí. Živnosť, odvody, dane, správa internetovej stránky, reklama, profesionálny software a samozrejme profesionálna foto-technika, ktorej hodnota sa bez vážnejších problémov kľudne vyšplhá aj na 8-10 tisíc eur. Človek nemusí mať dve vysoké školy na to, aby si vedel sedliackym rozumom utvoriť záver, že profesionálny fotograf si jednoducho nemôže dovoliť fotiť svadby za 200-250eur. Nakoľko sú svadby prevažne sezónnou záležitosťou, takýmto spôsobom by po odrátaní výdavkov na prevádzku živnosti, nezarobil ani na návratnosť úveru na svoju techniku, počas doby jej životnosti. A to je ešte nutné vziať do úvahy, že základnou myšlienkou podnikania, je tvorba zisku. Uisťujem vás preto, že aktuálne ceny profesionálnych fotografov sú úplne v poriadku. Ale profesionálny fotograf je pre mňa stále pridrahý – vravíte si.

Existuje vôbec lacný fotograf ?

Nuž, v skutočnosti áno. Teda, celkom určite lacnejší. Skúsim vám priblížiť môj pohľad na vec.  Aké sú  hlavné dôvody, ktoré mne umožňujú ponúknuť priaznivejšie ceny a vám rozumnú alternatívu svadobného fotografa bez toho, aby ste museli vykradnúť banku ?

– pracujem z domu, nevlastním kanceláriu, ani štúdio, za ktoré musím platiť prenájom
– pracujem sám a nemusím platiť sekundárneho fotografa, alebo ďalších ľudí v mojom tíme
– neplatím si žiadnu drahú reklamu
– sám som si vytvoril a sám si aj spravujem svoju webstránku, neplatím žiadnych ďalších ľudí za marketing
– nezadávam si žiadne platené odkazy a inzeráty v magazínoch, alebo na stránkach zaoberajúcich sa svadobnou tématikou
– používam profesionálnu, ale len nevyhnutnú foto techniku, nie som zástanca žiadnych fantasitckých efektov, svetiel, odraziek, alebo kadejakých svetových „čačiek“, ktoré stoja niekoľko stovák eur a ich výsledný efekt je takmer zanedbateľný
– mám stabilnú prácu, ktorá ma živí a nepotrebujem fotením platiť úvery

Čo dodať na záver ? Konečné rozhodnutie je, samozrejme, iba na vás. Ak som Vás aspoň trochu zaujal, príďte sa dozvedieť viac, budem len rád.