Nová technológia Sharpdome, ktorou sú vybavené kamery radu AXIS Q61-E, ponúkne ostrý obraz vo všetkých smeroch. Tieto kompaktné kamery s otáčaním / nakláňaním / priblížením obrazu (PTZ – pan/tilt/zoom) sú vhodné pre vnútorné aj vonkajšie aplikácie, a to aj v nepriaznivých svetelných a klimatických podmienkach. Sú preto ideálne pre nasadenie v mestskom dohľade, nákupných centrách, priemysle a v školách.

Spoločnosť Axis Communications, svetový líder v oblasti IP kamier, predstavuje jedinečnú technológiu Axis Sharpdome v novom rade kamier AXIS Q61-E. Technológia Sharpdome s inovatívnou mechanikou a jedinečnou geometriou kupoly umožňuje kamerám poskytovať verný a úžasne ostrý obraz vo všetkých smeroch. Vďaka tejto technológii kamery navyše dokážu snímať objekty až 20° nad líniou horizontu bežného záberu a sú preto vhodné aj pre nerovný terén. Technológia Sharpdome tiež zahŕňa jedinečnú funkciu spoločnosti Axis s názvom Speed Dry, ktorá umožňuje rýchle odstránenie kvapiek vody, aby bol obraz kamier ostrý aj v daždivom počasí. Uľahčuje ďalej čistenie kopuly kamery, pretože je možné použiť účinnejšie postupy, napríklad čistenie stlačeným vzduchom.

Kamery z nového radu patria medzi jedny z najmenších a najrýchlejších kopulovitých PTZ kamier na trhu. Poskytujú 30× optické priblíženie pri rozlíšení až HDTV 1080p, sú vybavené technológiou Lightfinder a funkciou pre spracovanie širokého dynamického kontrastu Wide Dynamic Range (až 130 dB), aby zvládali nepriaznivé svetelné podmienky, a podporujú elektronickú stabilizáciu obrazu, ktorej prínos sa prejaví napr. v ostrom obraze pri snímaní za veterných podmienok.

„Dohľad v mestách, nad kritickou infraštruktúrou a obchody – to je len pár scenárov, kde sú obraz v špičkovej HDTV kvalite a verné snímania scény vo všetkých uhloch extrémne dôležité,“ povedal Erik Frännlid, riaditeľ manažmentu produktov spoločnosti Axis. „Vďaka zavedeniu technológie Sharpdome do nového radu kamier AXIS Q61-E môžeme ponúknuť malú a robustný PTZ kameru pre spoľahlivú identifikáciu osôb alebo objektov v rozlíšení HDTV, ktorá sa hodí do väčšiny prostredí. Navyše tým vychádzame v ústrety požiadavkám operátorov, aby kamery účinne zaberali aj oblasť nad ich horizontálnou líniou.“

Modelový rad AXIS Q61-E sú prvé PTZ kamery s inovatívnou technológiou Lightfinder, ktorá poskytuje skvelé podanie farieb aj za nepriaznivých svetelných podmienok. Model AXIS Q6114-E je vybavený touto technológiou a má rozlíšenie HDTV 720p. Kamera AXIS Q6115-E disponuje až rozlíšením 1080p. Oba modely ponúkajú plné rozlíšenie pri obnovovacej frekvencii 50/60 snímok za sekundu.

Pre lepšiu podporu operátorov ponúkajú obe kamery funkciu Advanced Gatekeeper, ktorá vie zabezpečiť, aby automaticky otáčali, nakláňali a približovali obraz do vopred definovanej oblasti keď v nej detekujú pohyb, a následne ďalej rozpoznaný objekt sledujú.

Oba modely kamier v rade AXIS Q61-E je možné inštalovať vo vnútornom prostredí alebo v náročných vonkajších podmienkach. Odolné sieťové PTZ kamery znesú extrémne zmeny klímy vďaka prevedení Arctic Temperature Control, ktoré im umožňuje fungovať až do teploty -50° C (-58° F). Kamery navyše podporujú funkciu automatického odstránenia hmly, ktorá (ak je aktivovaná) automaticky detekuje, že je záber zahmlený, a digitálne hmlu odfiltruje, aby bol obraz čistejší.

Obe kamery majú malé rozmery, takmer polovičné než súčasné modely radu AXIS Q60-E, a možno ich hladko včleniť do akéhokoľvek prostredia. Konkrétne požiadavky na uchytenie splnia kombinácie možností v rámci aktuálnej ponuky montážnych úchytiek spoločnosti Axis. Ich kryty je navyše možné prelakovať na farbu, ktorá bude spĺňať požiadavky zákazníka.

Kamery radu AXIS Q61-E majú podporu v najširšej základni v danom odbore, ktorá ponúka softvér pre správu a riadenie videá prostredníctvom Partnerského programu spoločnosti Axis pre vývoj aplikácií Axis Application Development Partner Program a AXIS Camera Station. Kamery navyše podporujú riešenia AXIS Camera Companion, AXIS Camera Application Platform, AXIS Video Hosting System a ONVIF umožňujúce jednoduchú integráciu kamerového systému a podporu pre vývojárov aplikácií, ktorí môžu kameru obohatiť o ďalšie inteligentné funkcie.

Kopulovité sieťové PTZ kamery AXIS Q6114-E/Q6115-E by mali byť v Európe dostupné v 2. štvrťroku 2015 prostredníctvom distribučných kanálov spoločnosti Axis.