Potrebujete oplotiť záhradu? Ploty zo štvorhranného pletiva sú obľúbenou alternatívou oplotenia pri väčších pozemkoch, záhradách aj do svahovitého terénu. Ak ste domáci kutil, zvládnete to bez problémov aj svojpomocne. A ako na to?
Prvým krokom bude vytýčenie oblasti, ktorú chcete oplotiť pomocou špagátu. Vo vymeranej oblasti je potrebné označiť rozostupy medzi jednotlivými stĺpikmi, ktoré by mali byť 2,5 m – 3 m. Ak budete ukladať aj podhrabové dosky, vymerajte si vzdialenosti presne podľa nich. Ak ste hotový a máte všetko správne vymerané, môžete sa pustiť do výkopových prác. Každý stĺpik bude potrebovať základ cca do hĺbky 80 cm, na spodku so štrkom aspoň 20 cm. Priemer jamy vykopte približne na 30 cm. Stĺpik osaďte vodorovne do jamy pomocou vodováhy, zalejte ho betónom, betón urovnajte a nechajte stuhnúť. Pri tuhnutí ešte skontrolujte vodorovnú polohu stĺpikov.
Po zatvrdnutí betónu môžete pokračovať montovaním podpier na stĺpiky. Stĺpiky s podperami by mali byť v každom rohu, pri zmene smeru plota a približne každých 30 metrov vodorovnej línie. Podperu namontujte len voľne na stĺpik. V mieste, kde sa stretáva so zemou, vyhĺbte základovú jamu a podperu zabetónujte. Potom ju priskrutkujte hákovou skrutkou. V práci môžete pokračovať ďalej a začať klásť podhrabové dosky do vykopaných 20 cm rých pozdĺž celého oplotenia. Vďaka lištám, ktoré niektoré systémy prefabrikantov ponúkajú, vám to pôjde rýchlejšie. Hotovo?
Teraz už len potrebujete natiahnuť uzlové pletivo. Úchytky pre nosné drôty nájdete na stĺpikoch v hornej, strednej a spodnej časti. Nosný drôt uchyťte po celom obvode plotu, napnite pomocou napínadiel a môžete konečne zavesiť plot. Pri zavesovaní horné oko pletiva rozpleťte, pretiahnite ním nosný drôt a zase ho spojte. Rovnako ako na hornom nosnom drôte, tak aj na spodnom. Na záver zahnite horné konce pletiva na nosných drôtoch hore aj dole, k strednému nosnému drôtu prichytíte pletivo drôtenými očkami. Ak ste to zvládli, teraz už viete, že ploty a brány pre kutilov nie sú až tak náročný hlavolam.