Skvelo vyzerajú a hodia sa do akéhokoľvek interiéru – či už bývate v modernej novostavbe alebo v byte s vysokými stropmi, ktorý dýcha históriou, drevené okná sú tou správnou voľbou! Ak chcete, aby boli vaše elegantné smrekové rámy aj po rokoch ako nové, mali by ste sa držať nasledujúcich rád.

Hmyz a vietor – úhlavní nepriatelia. Nejde iba o estetiku, ale hlavne o funkčnosť, preto je kontrola náteru vašich okien taká dôležitá. Povrch okien je vystavený napospas rozličným škodcom, letným búrkam a ďalším nepriaznivým poveternostným podmienkam. Zaváži aj veterná lokalita a orientácia stavby na svetovú stranu. Lak po čase prirodzene stráca svoj zamatový lesk, pružnosť a hrozí, že začne praskať.

Priebežná kontrola stavu náteru. Špeciálne chemické prípravky je podľa odborníkov vhodné aplikovať 2x do roka, najlepšie na jar a na jeseň. Ošetrovacia súprava pozostáva z tzv. čištiča a leštiča. Ich úlohou je oživiť lesk a zaceliť drobné, pre ľudské oko neviditeľné trhlinky na náterovom filme. Opravu hravo zvládnete aj sami.

Na značke prípravku záleží. Ochranné chemikálie vám zväčša s kúpou nových okien ponúkne sám predajca. V každom prípade je vhodné siahnuť po produkte od výrobcu lazúry, neriskujete tým poškodenie povrchu laku. Navyše sa tak predvídavo vyhnete situácii, kedy kupec stráca nárok na uplatnenie záruky.

Drevené eurookná sú trvalo najobľúbenejšie, hoci si vyžadujú viac pozornosti, než ich plastoví a hliníkoví konkurenti. Do istej miery záleží na tom, aký typ dreva ste si pri montáži okien vybrali – smrek je mäkší než dub, elasticita dreva sa preto pri jednotlivých produktoch líši. Preto je po rokoch vhodná a potrebná celková renovácia náteru.