Stavebníctvo v dnešnej dobe ponúka na výber viac typov plotov a každý plní viacero funkcií. Okrem bezpečnostnej funkcie, ploty a brány slúžia aj ako ochrana súkromia alebo dizajnový prvok. Chcete aby nikto k vám nenakukol, alebo je pre vás dôležitejší celkový estetický dojem? Poprípade oboje?

Betónové oplotenia z panelov sú dostupné v rôznych prevedeniach aj vzoroch. Tento druh plotu vám zabezpečí silnú bezpečnostnú funkciu aj ochranu súkromia. Estetickú funkciu tiež, ale len v prípade, že si zvolíte napr. imitáciu tehly. Pri použití vzorov klasických betónových prefabrikátov sami uznáte, že o estetike veľmi nemôže byť reči. Napriek tomu ich občas vídať aj pri rodinných domoch, nuž …

Betónové oplotenia zo zalievacích tvárnic sú obľúbené pri rodinných domoch zo všetkých spomínaných hľadísk. Štiepaný kameň, stará tehla, opracovaný starý kameň alebo hladké tvárnice, vyberte si vzor aký sa vám páči. Betónové tvárnice tvoria základový múrik a oporné stĺpiky. Ako výplň sa používajú drevené laty, kované alebo tiež plastové výplne.

Štvorhranné pletivo alebo tiež uzlové pletivo z oceľového, pozinkovaného či poplastovaného drôtu nie je až také estetické, ani nezaistí vďaka priehľadným okám vašu súkromnú zónu. Jedine ak by ste ho skombinovali so živým plotom. Drôtové pletivá sú vhodné hlavne na oplotenia veľkých pozemkov, alebo záhrad. Nielenže dobre kopírujú kopcovitý terén, ale pri veľkých plochách sú najekonomickejším riešením.