Aké výhody ponúka kryoterapia ?

Kryoterapia je stúpajúcim trendom, ktorý ponúkajú nemocnice, kúpele a wellness centrá. Kryosauny vyrábajú a predávajú rôzne spoločnosti ktoré sa na to špecializujú napríklad celosvetová spoločnosť cryoniq.sk ktorá vyrába a predáva kryosauny. Kryoterapia si získava popularitu pre svoje predpokladané priaznivé účinky na ekzémy, depresiu, úzkosť, regeneráciu po cvičení a ďalšie. Presne povedané, kryoterapia alebo „terapia chladom“ je postup, pri ktorom je vaše telo vystavené extrémne nízkym teplotám na niekoľko minút. Vedecké výskumy tvrdia že extrémny chlad môže zlepšiť fyzické a duševné zdravie. V tomto článku si priblížime niektoré z mnohých výhod ktoré kryoterapia prináša.

Kryoterapia môže ponúknuť nasledujúce výhody :

1. Úľava od bolesti a hojenie svalov
Bolesť svalov a kĺbov patrí k najbežnejším zdravotným ťažkostiam. Príčinou bolesti svalov a kĺbov býva neprimeraná záťaž svalov ťažšou prácou alebo pri športe. Bežnou príčinou preťaženia svalov býva aj nadváha alebo úraz. Kryoterapia môže pomôcť pri bolestiach svalov, ako aj pri niektorých ochoreniach kĺbov a svalov, ako je artritída. Môže tiež podporiť rýchlejšie hojenie atletických zranení. Lekári už dlho odporúčajú používať ľadové obklady na zranené a bolestivé svaly. Ak tak urobíte, môže sa po odstránení ľadového obkladu zvýšiť krvný obeh, čo podporí hojenie a úľavu od bolesti. Výskumy zistil že kryoterapia s ľadovými obkladmi môže zmierniť negatívne dôsledky intenzívneho cvičenia.

2.Zníženie hmotnosti
Kryoterapia sama o sebe nezabezpečí schudnutie, môže iba naštartovať rýchlejšie spaľovanie.
Kryoterapia spôsobuje, že telo produkuje hormón nazývaný norepinefrín ktorý zvyšuje metabolizmus tukov a tým môže dochádzať k spáleniu kalórií a následne k zníženiu hmotnosti. Tento prínos pri chudnutí je však obmedzený pri ľuďoch, ktorí nemôžu alebo nebudú cvičiť kvôli bolesti.

3.Zníženie zápalu
Zápal je jedným zo spôsobov, ako imunitný systém bojuje s infekciou. Dôsledkom dlhodobého zápalu môže byť aj chronický zápal, ktorý je spojený so zdravotnými problémami, ako je rakovina, cukrovka, depresia, demencia a artritída. Kryoterapia môže znížiť akýkoľvek druh zápalu na vašom tele pomocou rôznych enzýmov a posilnením imunitného systému. Zníženie zápalu ako také môže tiež zlepšiť celkové zdravie a znížiť riziko mnohých chronických ochorení.

4. Zníženie úzkosti a depresie
Počas kryoterapie sa vo vašom tele uvoľňujú endorfíny, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť vašu celkovú náladu. Kryoterapia môže zmierniť stres, úzkosť a depresiu tým, že sa jednoducho budete cítiť oddýchnutí a šťastnejší.

5. Tvorba kolagénu
Kolagén je pre naše telo veľmi dôležitý, stará sa o správnu funkciu kĺbov, podporuje činnosť mozgu, chráni cievy, prispieva k správnemu fungovaniu čriev, prispieva ku krásnym nechtom a vlasom a udržuje pokožku pevnú a pružnú. Naše telo si kolagén vie vytvoriť, avšak so stúpajúcim vekom sa znižuje tvorba kolagénu preto treba hľadať spôsoby ako zvýšiť produkciu kolagénu. Kryoterapia dokáže zvýšiť tvorbu tejto dôležitej bielkoviny. Vyššia tvorba kolagénu Vám dokáže zlepšiť Váš vzhľad ale aj zdravotný stav.

6. Zlepšenie kožných ochorení
Ak trpíte akýmkoľvek kožným ochorením ako je akné alebo dokonca ekzémom, určite vyskúšajte kryoterapiu. Mnohé z vyššie spomenutých výhod zohrávajú úlohu pri zlepšovaní pokožky zmierňovaním stresu, znížením zápalu alebo zvýšením kolagénu. Jednu z najdôležitejších výhod v tomto prípade je že kryoterapia podporuje omladzovanie buniek a dokáže vypudiť toxíny z tela čím dokáže vyčistiť pokožku a znížiť príznaky ekzému alebo dokonca psoriázy.

7. Zlepšenie spánku
Trpíte nespavosťou ? Vyskúšajte liečenie kryosaunou. Dlhodobá redukcia spánku môže viesť až k závažným duševným a somatickým poruchám, preto by ste to nemali brať na ľahkú váhu. Vzhľadom už na vyššie spomínané endorfíny, môže kryoterapia pomôcť každému kto bojuje s nespavosťou.

8. Rýchlejšia regenerácia
Po tréningu alebo fyzicky ťažkej aktivite potrebujú svaly čas na zotavenie. Kryoterapia skracuje celkový čas na zotavenie, čo umožňuje športovcom rýchlo sa vrátiť k cvičeniu. K aktívnemu životnému štýlu patria aj zranenia a natiahnutie svalov. Každé zranenie sa lieči inak dlho, niekedy sa môžete vrátiť k pohybovým aktivitám hneď a inokedy si musíte dať dlhšiu prestávku. Využitím liečenia pomocou kryosauny môžete pomôcť telu rýchlejšie sa zregenerovať, predchádzať novým zraneniam alebo zabrániť zhoršeniu starých zranení. Viac o kryosaunach pre športovcov a športové kluby a o ich priaznivých účinkoch môžete zistiť na stránke cryoniq.sk.

9. Zníženie príznakov migrény
Migréna je ochorenie so silnými obmedzujúcimi bolesťami hlavy. Kryoterapia môže pomôcť pri liečbe migrény a to chladením a stimuláciou v oblasti krku. Vedci zistili, že použitie zábalu krku obsahujúceho dva mrazené ľadové obklady na krčné tepny v krku výrazne znížilo bolesť pri migréne u testovaných.

Kryoterapia ponúka mnoho ďalších estetických ale aj zdravotne pozitívnych účinkov pre vaše celkové zdravie a pohodu, využíva sa na spomalenie starnutia, zlepšenie duševného zdravia, zníženie bolesti ale aj na prevenciu pred ochoreniami. Kryoterapia je ľadový zábal pre celé telo ktoré určite stojí za vyskúšanie!