Ako účinkujú opaľovacie produkty?

Nezáleží na tom, či ležíte na pláži, schádzate po svahu na lyžiach v niektorom lyžiarskom stredisku, alebo ste sa vydali na túru a chcete zdolať jeden z kopcov v okolí. Pri každej z týchto príležitostí vám na pokožku dopadajú neviditeľné lúče, ktoré môžu spôsobovať zhnednutie a urýchliť starnutie pokožky. Tieto ultrafialové (UV, ultraviolet) lúče zároveň dokážu poškodiť DNA (kyselina deoxyribonukleová) v kožných bunkách a vyvolať genetickú mutáciu, ktorá môže mať za následok vznik melanómu kože.

Našťastie sa pred týmito škodlivými účinkami môžete chrániť produktami určenými na ochranu pred slnkom. Ide o spreje, opaľovacie mlieka, opaľovacie krémy, gély alebo oleje, ktoré sú prevažne kombináciou prírodných a chemických filtrov. Chemické filtre odrážajú lúče od pokožky a prírodné zase absorbujú UV lúče, ktoré by v ich neprítomnosti musela vstrebať naša pokožka.

Iba od vás závisí, akú textúru produktu si vyberiete. Správny účinok dosiahnete aplikáciou opakovanou každé dve hodiny. Niektoré zloženia sú dokonca odolné proti vode alebo urýchľujú opálenie, aby sa znížil čas strávený na slnku.