Horúce leto nám zlepšilo náladu ale vieme, že dokáže aj potrápiť. Dlhý pobyt na slnku či pár hodín v prehriatej miestnosti môžu skončiť kolapsom a zdravotnými problémami. Ako im predchádzať, prípadne liečiť ich následky?

ÚPAL

Úpal je dôsledok  celkového prehriatia organizmu. Príčiny môžu byť vnútorné  – porucha funkcie štítnej žľazy v dôsledku ktorej sa tvorí nadmerné teplo v tele, nedostatok tekutín a solí na tvorbu potu, teda dehydratácia organizmu a vonkajšie. Teda pobyt v prostredí s vysokou teplotou, pri ktorej sa spomaľuje odparovanie potu. Naše telo tak prestáva odvádzať prebytočné teplo. Ak sa k tomu pridajú fyzická námaha, nedostatok tekutín, príliš teplé oblečenie, riziko úpalu sa zvýši.

Príznaky

Úpal sa prejavuje bolesťami hlavy, malátnosťou, únavou, závratmi, zrýchleným dýchaním, zrýchleným tepom. Pokožka je suchá,  horúca a bez potu. Stav sa môže zhoršovať do kŕčov, bezvedomia až do šokového stavu. Zároveň sa výrazne zvyšuje telesná teplota postihnutého, ktorá môže dosiahnuť až 40 stupňov Celzia.

Prvá pomoc

Postihnutého treba preniesť do tieňa, ideálna je dobre vetraná miestnosť, uložiť v polosede. Uvoľniť treba odev a dopĺňať tekutiny s chýbajúcimi minerálmi (iónové nápoje, mierne osolená voda). Pomôžu zábaly alebo studená sprcha, ale teplota musí klesať pomaly, aby nedošlo k tepelnému šoku. Ak nemáme tieto možnosti, prikladajte ľadové obklady na čelo, zátylok a slabiny. V lekárni možno kúpiť gelový chladivý obklad Cosmos, ktorý  na rozdiel od osvedčeného zmrznutého hrášku, ostáva pružný i pri nízkej teplote a prispôsobí sa krivkám tela.

Cosmos

Gelový obklad zostáva pružný i pri nízkych teplotách a prispôsobí sa telu.  Zdroj: Hartmann-Rico

SLNEČNÝ ÚPAL

Vzniká pri intenzívnom priamom slnečnom žiarení na nechránenú hlavu a zátylok. Ohrození sú viac ľudia s riedkymi vlasmi a deti. Prejavuje sa podobne ako úpal, ale problémy sa môžu prejaviť s časovým oneskorením, napríklad až v noci po dni strávenom na slnku. Prvá pomoc je rovnaká ako pri úpale, keďže väčšinou prebieha spolu s ním. Prevencia najúčinnejším spôsobom predchádzania úpalu je potenie, ktoré zabezpečíte pravidelným príjmom tekutín – pite častejšie v menších dávkach – najmä počas horúcich dní znížte fyzickú námahu – častejšie odpočívajte v tieni alebo na inom chladnejšom mieste, napríklad v klimatizovanej miestnosti – osviežte sa studenou sprchou – noste voľný odev v svetlých farbách, z ľahkých tkanín.