Čo v sebe skrýva miswak?

Miswak z dreviny Salvadora Persica môžeme právom považovať za poklad púšte. Koreň tejto dreviny s lykovitou dužinou, ktorá tvorí štetiny, tvorí ideálnu pomôcku na čistenie zubov. O zdravie zubov a úst sa treba starať po celý život. Veď kto by rád chodil k zubárovi? Samozrejme, preventívnej prehliadke sa nevyhýbajte, každý problém je najlepšie podchytiť už v zárodku. Ale aby ste si v zubárskom kresle nemuseli posedieť dlhšie, ako je to nutné, treba okrem pravidelnej starostlivosti aj porozumieť tomu, čo je pre naše zuby, ďasná a ústa prospešné.

Zaujímavé chemické zloženie len potvrdzuje dokonalosť prírody. Chemická analýza miswaku ukazuje prítomnosť beta sitosterolu a kyseliny m-anízovej, chloridov, salvadourey, minerálu sadrovca, v miswaku sa tiež nachádzajú organické súčasti ako deriváty pyrolidínu, pyrolu, piperidínu, glykozidy ako salvadozid a salvadorazid, protirakovinové flavonoidy, ako sú kemferol, kvercetín, kvercetín rutín, kvercetín glukozid. Korene a kôra Salvadory Persica sú zložené z 27 % sušiny, je v nich vysoký obsah alkaloidov, ako salvadorín a trymetylamín, chloridy, fluoridy, stredná koncentrácia kremíka, síry, vitamínu C, menšia koncentrácia tanínov, saponínov, flavonoidov a sterolov, vysoký obsah chloridu sodného a chloridu draselného. Obsah fluoridov je 1 µg/g, významné je množstvo vápnika a fosforu, ktoré sú dôležité pre stavbu zubov. Zistený bol obsah síry, ktorá má baktericídny účinok, je tiež pomerne vysoký (4,73 %).

Pozrime sa bližšie na niektoré zložky miswaku. Beta sitosterol znižuje hladinu cholesterolu v krvi, priaznivo pôsobí na prostatu, je to antioxidant, čiže ničí nebezpečné voľné radikály. Kyselina m-anízová má protizápalový, baktericídny účinok, zlepšuje trávenie. Chloridy sú pre zubnú a ústnu hygienu dôležité. Chlorid sodný má čistiaci účinok a chlorid draselný znižuje citlivosť zubov. Chloridy podporujú slinotvorbu a tým samočistiacu schopnosť ústnej dutiny. Zabraňujú tvorbe zubného kameňa. Piperidín dodáva štipľavú chuť. Kremík má abrazívny účinok, odstraňuje škvrny a zvyšky z povrchu zubov. Hydrogénuhličitan sodný, ľudovo sóda bikarbóna má tiež jemný abrazívny účinok a pôsobí proti baktériám. Taníny majú sťahujúci účinok na membránu slizníc a pôsobia proti tvorbe povlaku a proti zápalu ďasien. Živice majú fyzikálnu funkciu, formujú ochrannú vrstvu na zubnej sklovine a chránia ju proti mikrobiálnej aktivite. Alkaloidy pôsobia proti baktériám, stimulujú ďasná. Esenciálne oleje majú protizápalový účinok a stimulujú tvorbu slín. Vitamín C pomáha hojiť a regenerovať ďasná. Vápnik je pre zdravie našich zubov tiež nepostrádateľný – nasýtenie slín vápnikom pôsobí proti remineralizácii zubnej skloviny.

Liečebný a preventívny účinok v miswaku má hlavne fluór. V miswaku sa nachádza vo forme fluoridov. Zvyšujú odolnosť skloviny voči zníženému pH Ich najdôležitejší účinok je ochrana zubov pred zubným kazom a ochrana sliznice úst pred zápalom.