Kúpanie, plávanie alebo len oddych pri vode patrí k letu. Ani vo vode by ste však nemali zabúdať na nástrahy slnečných lúčov a UV žiarenia. Povieme si o rizikách, o ktorých ste možno nevedeli.
Jednoznačne platí, že keď vyjdete z vody a necháte na slniečku vyschnúť všetky kvapky, vystavujete sa silnejšiemu slnečnému žiareniu a teda aj silnejšiemu UV žiareniu. Mokrá pokožka priťahuje slnečné lúče dokonca až 5 krát intenzívnejšie ako suchá pokožka. Preto vždy po príchode z vody by ste sa mali vysušiť a aplikovať na seba čerstvú vrstvu oleja na opaľovanie.
Ako je to so samotným pobytom vo vode? UV žiarenie preniká aj pod vodu, tesne pri hladine je to až 95%, približne 3 metre pod vodou 50 %. Pred UV žiarením chránia opaľovacie krémy, predtým ako pôjdete do vody, ubezpečte sa, že je vodeodolný.
Pri striedavom pobyte vo vode a na slnku, aplikujte opaľovací krém na celú plochu tela, teda aj pod plavkami. Natierajte sa aspoň 3 krát za deň počas pobytu na pláži, aby ochrana bola stále účinná.
Aby ľudia zvýšili ochranu svojej pokožky pred spálením vo vode, okrem krému používajú aj tričká. Cez obyčajné tričko vás síce neopáli, ale toto tričko vás neochráni pred UV žiarením, hneď ako sa zamočí. Ak chcete efektívne zvýšiť vašu ochranu aj proti UV lúčom vo vode, zaobstarajte si tričko zo špeciálnej tkaniny s UV filtrom. Tieto tričká sú vhodné pri plážovom kúpaní najmä pre deti, ktoré majú citlivejšiu pokožku ako dospelí.