Handmade móda sa dnes nosí. Na sukne, tričká či šaty sa našívajú korálky, maľujú kvety a vystihujú vzorky. Každý túži po originálnom módnom kúsku, ktorý nemá nikto iný. A platí to aj pri detskom oblečení. Šikovné mamičky preto neraz siahajú po farbách na textil, nášivkách, či fixkách, aby dupačky pre svojich najmenších upravili podľa vlastnej fantázie. Tieto dizajnové kúsky si potom nechávajú dlho potom, čo z nich deti vyrastú.

Aby ste dieťatku vyrobili pohodlné, bezpečné a štýlové oblečenie, v prvom rade by ste mali zvoliť vhodný základ. Pri príliš tenkých látkach, ktoré nedokážu vpiť farbu, sa môžu obrázky hneď rozmazať, príliš lacné oblečenie sa zas v práčke rýchlo zdeformuje a vaše maľby a kresby strácajú svoju krásu. Vyberte si preto kvalitné detské oblečenie z bavlny. Väčšina farieb je vhodná práve na tento druh látky, dobre na nej držia a neblednú.

Vzor podkladu by mal byť jednoduchší, najlepšie čisté svetlé farby, ako sivá a biela, alebo jemné pásiky. Do podkladu sa nebojte investovať, aby zostalo vaše dielo na oblečení čo najdlhšie.

Dobre si rozmyslite, akou technikou chcete oblečenie vyzdobiť. Fixky na textil sú skvelé na prípravu drobných kresieb alebo nápisov, no často ich nie je poriadne vidieť. Farby zas umožňujú robiť prechody a miešať, no pri hrubších vrstvách sa odlupujú. Vyšívanie je zas trvácne, no veľmi náročné na čas.

Pri výrobe námetu nezabudnite na dôkladnú prípravu. Inšpirujte sa tipmi a trikmi z internetu (obľúbené sú napríklad vtáčiky či iné zvieratká, loďky a autíčka, mená, písmenká alebo vtipné slogany, námety na tričku dieťaťa zladené s námetom na tričku rodičov a pod.), pripravte si viacero verzií na papier a vyskúšajte na rube látky niekoľko prvých čiar. Námet si môžete na látku predkresliť kriedami na textil, ktoré kúpite v akomkoľvek krajčírstve. Oblečenie pred aplikáciou vzoru vyžehlite a zaťažte, aby sa vám pri kreslení neposúvalo.

Na samotné maľovanie si vyhraďte čas. Farby by mali schnúť aspoň 12 hodín a hotový námet je dobré prežehliť cez plienku alebo utierku. Handmade ozdobené oblečenie je potrebné prať šetrnejšie, no ani vyššie teploty by im nemali ublížiť.

Na záver už len drobná rada. Prvý kúsok je vždy najťažší, no časom sa vám bude maľovať či kresliť stále ľahšie. Stačí cvičiť, testovať a pilovať techniky. Na detskom oblečení je najlepšie to, že z neho drobček rýchlo vyrastie a preto môžete každých pár týždňov vyskúšať niečo nové :)