Osvetlenie vplýva na celkovú bezpečnosť vozidla v cestnej premávke a to nielen vášho vozidla aj vozidiel ďalších účastníkov. Preto musia byť svetlá v poriadku, nielen jednoducho svietiť, ale svietiť aj pod správnym uhlom a v primeranej intenzite. Nezáleží, či jazdíte na svojom aute, alebo využívate prenájom áut.

Kontrola svetiel na vozidle

Vypálenú žiarovku na svetlomete si všimnete asi najskôr a to tak, že svetlo proste nesvieti. Predtým, ako ju však vymeníte za novú, uistite sa, že problém je naozaj vo vypálenej žiarovke. Niekedy sa totiž môže stať, že žiarovka je v poriadku a svetlo nesvieti. Vtedy bude pravdepodobne príčina poruchy v poistkách.  Ak je však skutočne žiarovka vypálená, treba ju vymeniť za novú, najlepšie ten istý typ, ktorý ste mali predtým. Dobré je mať vo vozidle náhradnú žiarovku (ak máte typ vozidla, kde sa dá ľahko a rýchlo vymeniť), nikdy neviete kedy ju budete potrebovať. Akékoľvek žiarovky vám neodporúčame montovať, nie všetky sú totižto podľa predpisov vhodné pre svietenie na vozovku.

Niekedy sa vám môže prihodiť, že nemôžete prepnúť diaľkové svetlá na stretávacie. To je tak trošku komplikácia, pretože počet nehôd z oslepenia oproti idúceho auta je stále vysoký.  Niekedy zaváži aj pár sekúnd a oslepený vodič stráca orientáciu zákrute. V tomto prípade by ste mali zastať a skontrolovať prepínač svetiel. Ak sa porucha nedá odstrániť na mieste, bezpečné je v jazde ďalej nepokračovať.

Chybné nastavenie svetlometu

Ďalšou poruchou môže byť chybné nastavenie svetlometu. Najrýchlejšie a najpresnejšie sa dá vykonať v servise pomocou špeciálneho prístroja, ktorý určí správny uhol, pod akým by svetlo malo svietiť. Údaj o správnom sklone je vždy vyznačený na každom svetle. Bežne je to od 1-2 %, pri autách s vyšším podvozkom aj viac. Svetlá nesmú ani svietiť nakrivo, mali by svietiť kolmo na stenu a začiatok lomu svetla by mal začínať stúpať priamo pred svetlometom. V servise vám skontrolujú aj primeranú intenzitu svetiel, napríklad xenónové svetlá ju časom strácajú a to si už nemusíte tak ľahko všimnúť.

Porucha môže nastať aj pri smerových svetlách, signalizuje ju zrýchlená frekvencia zvukovej a svetelnej signalizácie. Chyba bude v tomto prípade znova v žiarovke, ktorá potrebuje výmenu. Smerovkové svetlá sú väčšinou ľahko prístupné a svojpomocná výmena je jednoduchá.

A na záver, všetky svetlá by ste mali udržovať v čistote, tak aby svietenie bolo naozaj efektívne.

Ak jazdíte na vozidle z autopožičovne Bratislava, akýkoľvek problém so svetlami nahláste okamžite na dispečing.

Článok pre vás pripravili špecialisti na prenájom áut z rai.sk.