Autom do Chorvátska

Jadranské more mnohí Slováci považujú za Slovenské more, ktoré je zo západného Slovenska dostupné do šiestich hodín jazdy autom. K moru sa dá dostať veľmi pohodlne po diaľnici. Diaľničné poplatky však okrem diaľníc v Chorvátsku treba platiť aj v krajinách, cez ktoré prechádzate autom do Chorvátska, teda v Maďarsku prípadne v Rakúsku a Slovinsku.
Na rozdiel od Slovenska, Maďarska či Rakúska, kde sa poplatok platí za určité časové obdobie, sa poplatok na Chorvátskych diaľniciach platí podľa prejdenej vzdialenosti. V tomto je Chorvátsko spomedzi väčšiny európskych krajín výnimočné. Ak teda idete do Splitu, za diaľnicu zaplatíte oveľa viac ako pri ceste do severnejšie položených destinácií. Vďaka tomu síce na polostrove Istria dovolenka vyjde lacnejšie, lebo ušetríte nielen benzín, ale aj za diaľnice zaplatíte menej.

Autom do Chorvátska po diaľnici

V tabuľke v článku prinášame prehľad poplatkov za diaľnice v Maďarsku, Rakúsku, Slovinsku + Hlavne veľký prehľad poplatkov za diaľnice v Chorvátsku. Treba si dávať pozor na to, že výjazdy z diaľnic sa poväčšine nevolajú ako destinácie pri mori. Preto sme pre vás do tabuľky zaradili stĺpec so zoznamom hlavných destinácií pri jednotlivých výjazdoch z diaľnice.
Upozorňujeme, že počas letnej sezóny sa na mnohých chorvátskych diaľničných mýtach tvoria dlhé kolóny, čo môže veľmi znepríjemniť dovolenku. Najmä v určité dni, kedy sa menia turnusy cestovných kancelárií ako pondelky, piatky a soboty bývajú mýta veľmi rušné. Preto je dobré sa na to dopredu pripraviť a zobrať si najmä dostatok tekutín.
Pokiaľ idete na dovolenku k Jadranskému moru, či už je cieľová destinácia Taliansko alebo Chorvátsko autom sa dá zvládnuť bez väčších ťažkostí.