Akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice už nebude ďalej sama financovať údržbu kúpeľného areálu, ktorého je vlastníkom, ale profitujú z neho všetci.

„Sme radi, že po 26 rokoch je spor za nami a končí dohodou. Sme však v polovici cesty, pretože dohoda rieši len podiel mesta Luhačovice na údržbe areálu,“ povedal generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Kúpele (Lázně) Luhačovice Eduard Bláha. Mesto sa zaviazalo ročne platiť polovicu sumy, ktorú vyberie od návštevníkov na kúpeľných poplatkoch, čo je približne 3 milióny Kč (cca 116 tisíc eur) a to aj spätne za dva roky. Navyše bude mesto každý rok investovať čiastku 300 tisíc Kč (cca 11,6 tisíca eur) do obnovy mobiliáru.

„Intenzívne vyjednávanie vrátane súdneho sporu trvalo posledné 3 roky, ale táto téma bola aktuálna celých 26 rokov, kedy všetky náklady spojené s areálom niesli len naše kúpele,“ zdôraznil E. Bláha.

Vyriešený zatiaľ nie je príspevok od ostatných podnikateľov, ktorí užívajú cudzí majetok. Konkurenčnou výhodou sa mal park stať podľa privatizačného projektu, podľa ktorého ho spoločnosť kúpila pre svojich hostí. Práve pre nich do jeho rozvoja Kúpele Luhačovice v uplynulom období investovali aj ďalšie desiatky miliónov českých korún. Verejný štatút parku ale kúpeľom túto výhodu, ktorá ju mala odlíšiť od lokálnej konkurencie, berie a tá sa tak bez vstupnej aj opakovaných investícií chváli cudzím perím, bez toho, aby uspela v privatizačnej súťaži alebo sa akokoľvek pomerne podieľala na nevyhnutných investíciách.

„Spoločne s mestom budeme hľadať cesty a apelovať na legislatívne zmeny tak, aby sa na investíciách podieľali aj naši konkurenti. Rovnako ako pred 104 rokmi urobil zakladateľ kúpeľov Dr. Veselý. Získal vtedy od všetkých podnikateľov v cestovnom ruchu trojpercentný ročný príspevok z ich obratu,“ vysvetlil E. Bláha.