Mrazivé počasie, ktoré už niekoľko dní trápi strednú Európu, prispieva k zhoršovaniu rozptylovej situácie znečisťujúcich látok v ovzduší a obyvateľov mnohých miest a obcí dusí smog. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozornil počas tejto zimy na zvýšené množstvo prachových častíc PM10 v ovzduší už niekoľkokrát. Okrem klasických rád ako nevetrať a nepohybovať sa vonku počas smogových dní, pomáha postihnutým na uľahčenie dýchania aj osvedčená minerálna voda Vincentka.

 

SHMÚ vydáva upozornenie na smogovú situáciu vtedy, ak je dvojnásobne prekročená hraničná hodnota prachových častíc PM10, ktorá je stanovená na  50 mikrogramov na kubický meter. Pri trojnásobnom prekročení už vyhlasuje výstrahu. Prachové častice PM10 sú nebezpečné, ak obsahujú škodliviny a prenikajú až do pľúcnych mechúrikov a odtiaľ do krvi. Na Slovensku medzi postihnuté lokality patria hlavne mestá medzi horami, kde býva inverzia, pri ktorej sa v kotlinách dlho drží chladný znečistený vzduch. Počas tejto zimy bola situácia nepriaznivá napríklad v Jelšave, Martine, Vrútkach, Handlovej, Banskej Bystrici, Žiari nad Hronom, Trenčíne, Prešove, Žiline, Hnúšti a (na Hornej Nitre) v Bystričanoch.

 

Na prelome februára a marca ešte stále na Slovensku a v Česku šarapatí chrípka. Keď sa k nej pridruží aj smog v dôsledku zlých rozptylových podmienok v priemyselných aglomeráciách, dostáva postihnutý organizmus ďalšiu záťaž. Vtedy je veľmi dôležité nepodceňovať situáciu a pomáhať telu, aby situáciu zvládalo.

 

Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s., ktorá vlastní práva na jej plnenie do fliaš hovorí: ,,Medzi rokmi overené prostriedky, ktoré postihnutým uľahčujú vykašliavanie prachových častíc, ktoré sa dostávajú do pľúc pri dýchaní znečisteného vzduchu, patrí Vincentka. Najvhodnejšia je aplikácia Vincentky inhaláciou, ale účinné je aj jej užívanie sprejom, preplachovanie dutín prípravkom z Vincentky Nasalis, kloktanie a aj jej pitie. Vincentka nenahrádza lieky a je len podporným a doplnkovým prípravkom pomáhajúcim telu zbaviť sa hlienov vykašliavaním. Tým sa z pľúc vykašliavajú aj prachové častice obsiahnuté v smogu a zlepšuje sa dýchanie. Ak je však pacient astmatik alebo alergik, nesmie vynechávať predpísanú liečbu kortikoidnými prípravkami. Vincentka nepriamo uľahčením dýchania znižuje ich spotrebu, no nenahrádza ich.“

 

Primár MUDr. Jiří Hnátek, vedúci lekár Lázní Luhačovice, a. s., k tomu dodáva: ,,Vincentka pomáha ako podporný prípravok pri vírusovej i bakteriálnej infekcii dýchacích ciest. Slúži na uvoľnenie dýchania pri akútnych a chronických ochoreniach dýchacích ciest a alergiách. Ideálna je aj na prevenciu, pri ľahkom prechladnutí alebo na doliečenie kašľa a nádchy. Najúčinnejšie je inhalovanie inhalátorom. Inhaluje sa náustkom alebo maskou a pritom sa zvlhčuje povrch sliznice dýchacích ciest. Tým sa zlepšuje obranyschopnosť jemných slizníc a inhalovanie prináša úľavu pri kašli. Vincentka sa však neinhaluje v prípade akútnych problémov, ale v rámci doliečenia u chronických stavov. V akútnych prípadoch je najvhodnejšie jej pitie. Inhalácia prírodnej minerálnej vody na čele s Vincentkou je najdôležitejšou formou liečby chorôb dýchacích ciest v a. s. Kúpele (Lázně) Luhačovice. Odporúčame pobyt v Luhačoviciach práve v období, keď sú priemyselné oblasti a mestá zamorené zvýšenými koncentráciami škodlivých emisií v dôsledku inverzií. Dospelí pacienti i deti si môžu dopriať v tom čase úľavu v čistom prostredí kúpeľov. V domácich podmienkach si môžete pomôcť fľašovanou Vincentkou. Pri inhaláciách sa Vincentka rozprašuje na veľkosť častíc do 10 u. Väčšie kvapky 10 u a viac sa usadzujú v nosohltane, menšie prenikajú ako hmlovina hlbšie až do pľúcnych mechúrikov.“

 

Kúpele Luhačovice, a.s. sú jednou z najlepších destinácií pre kúpeľnú liečbu dýchacích ciest. Sú situované v čistej oblastí Východnej Moravy, obklopené lesmi a majú k dispozícii prírodné minerálne vody na čele s Vincentkou. Inhalácia, pitné kúry a kúpele posilnia imunitné systémy a prinesú psychickú pohodu a fyzickú zdatnosť.

 

Vincentka a ďalšie prírodne minerálne vody v Luhačoviciach sú alkalické, hydrouhličitanochloridosodné, jódové vody, ktoré sú silne mineralizované (Na, K, Mg, Ca, Mn, chloridy, bromidy, jodidy, sírany) s vysokým obsahom voľného oxidu uhličitého. Pri inhalácii minerálnych vôd sa predovšetkým uplatňuje ich komplexný účinok. Dobré skúsenosti s Vincentkou majú aj čínski dopravní policajti, ktorí ju požívali v boji proti dôsledkom smogu. V práci ju inhalovali cez rozprašovače, pretože pomáha vykašliavaním hlienov odstraňovať smogové častice z priedušiek. Nech už pochádzajú smogové častice z dopravy, priemyselných zdrojov, lokálneho kúrenia, či diaľkových prenosov, sú pre telo škodlivé. Preto je dôležité, aby sa ich telo zbavilo čo najskôr a v najvyššej možnej miere. Vykašliavanie je jedným zo spôsobov ako sa ich čiastočne zbaviť.

 

Vincentka, a. s., vyvinula celú škálu výrobkov, ktoré sú urobené na báze minerálky Vincentky. Samotná Vincentka sa používa priamo pri výrobe sirupov a sprejov. Z Vincentky sa vyrába destiláciou koncentrát, ktorý sa používa na výrobu zubných pást a hydratačných krémov. Z koncentrátu sa ešte extrahuje soľ, ktorá sa používa pri výrobe pastiliek. Pastilky sú veľmi dobré pri ochoreniach hrdla, angínach, ale aj pri strate hlasu, oslabení hlasiviek. Často ich používajú speváci, moderátori, spíkri, ľudia ktorí pracujú hlasom.

 

Viac informácií je na www.lazneluhacovice.cz , www.vincentka.cz