O kúpeľné leto je najväčší záujem, mimosezóna však poskytuje istotu, že pobyt dostanete

 

Väčšina pacientov si želá pobyt v kúpeľoch v letnom termíne, preto takmer všetky kúpele v čase hlavnej letnej sezóny „praskajú vo švíkoch“. Leto má svoje výhody, počas horúčav dobre padne posedieť si v kúpeľnom parku, osviežiť sa vo vonkajších bazénoch, ktoré bývajú súčasťou mnohých kúpeľov. Dôchodcovia však vedia svoje. Často sú pacientami niekoľkých lekárov a majú viacero diagnóz, ktoré sa so slnkom veľmi nemusia – hlavne vysoký tlak, či srdcovocievne choroby. Pre nich je tak najatraktívnejšia skorá jeseň – je dostatočne teplo, ale nie tak horúco, aby kolabovali z tepla. V parku sa sedí ešte lepšie, dá sa chodiť na dlhé prechádzky, ak sú okolo lesy aj na hríby a turistiku a kúpania si užijú dosť aj vo wellness. Medzi najobľúbenejšie obdobia v kúpeľoch patrí babie leto – jeho nástup sa však nedá naplánovať a tak ak už nastúpi, stojí zato sa poinformovať v obľúbených kúpeľoch, či ešte nemajú zopár voľných miest. Pre samoplatcov sa zvyčajne nejaké to miesto nájde, na poukaz od zdravotnej poisťovne však môže byť neskoro – tam sú potrebné dostatočné predstihy. Medzi atraktívne termíny v posledných rokoch patria aj advent, Vianoce a predovšetkým Silvester – pravda iba v tých kúpeľoch, kde nemajú počas tohto obdobia zatvorené.

 

Obľúbená je aj jar. Po zime dobre padne vyhriať si kosti v saune, vaňových kúpeľoch, bahenných zábaloch a vyčľapkať sa vo wellness. Dostať sa do formy pomôžu aj masáže a prechádzky v peknom jarnom počasí. Čoraz lákavejšie je aj strávenie Veľkej noci v kúpeľoch. Sviatky jari sú tu bez stresov, zato s bohatou nádielkou kulinárskych špecialít.

 

Po zvyšok roka si kúpeľníci lámu hlavy nad tým, ako prilákať klientov a zmeniť ich zvyky z preťaženého leta na rovnomernejší pobyt počas celého roka. Tie väčšie a bohatšie kúpele si pomáhajú rôznymi kultúrnymi podujatiami, ktoré ich ešte viac zatraktívňujú. Všetky však pri samoplatcoch používajú argument, na ktorý počúva azda každý klient – cenu. V medzisezóne bývajú ceny spravidla o 20 i 30 % nižšie ako v najexponovanejšom vrchole sezóny. K tomu pridávajú kúpele ešte aj akciové zľavy, ktoré vedia stlačiť medzisezónne ceny niekedy aj pod 50 % zo sezónnych cien. Niektorí aktívne pracujú s cenou aj formou „last-minute“ a posledné voľné miesta sa dajú zohnať s výraznými zľavami. Mimoriadne obľúbené sú aj zľavy typu ,,first – minute“. Zvyčajne ide o objednanie pobytu koncom predchádzajúceho roku, v ktorom sa pobyt udeje. Vtedy sú v zľavnenej ponuke pre samoplatcov aj tie najatraktívnejšie termíny a zariadenia. Takéto ponuky však netrvajú dlho alebo sa najlepšie termíny a liečebné domy či hotely vypredajú ako prvé.

 

Iná je situácia pri pacientoch, ktorým pobyty uhrádzajú poisťovne. V sezóne je v atraktívnych kúpeľoch takmer vždy previs dopytu nad ponukou. Ak chcete mať istotu, že sa dostanete do svojich obľúbených kúpeľov, voľte radšej mimosezónu. Nezabúdajte, že aj v mimosezóne dostanete kvalitnú zdravotnú starostlivosť, masáže, zábaly, vodné kúpele a kvalitnú stravu, to všetko bez stresu a navyše to dostanete aj v tých najatraktívnejších kúpeľoch.

 

K najobľúbenejším kúpeľom v Českej republike, hojne navštevovaným aj slovenskými klientmi patria aj najnavštevovanejšie moravské kúpele – Lázně Luhačovice, a. s. (Kúpele Luhačovice). Kúpele majú v správe 10 luhačovických prameňov, ale aj kúpeľný areál vrátane kúpeľnej kolonády a divadla. Takmer do všetkých liečebných i wellness zariadení, vrátane hotela Alexandria, je privedená prírodná liečivá voda, ktorá je využívaná na uhličité kúpele, rôzne druhy inhalácií, kloktanie a pitné kúry. Celkom je možné v týchto kúpeľoch poskytnúť cca 60 procedúr rôznych typov. V Kúpeľoch Luhačovice sa liečia ochorenia dýchacích ciest, pohybového aparátu, tráviaceho ústrojenstva, látkovej výmeny (cukrovka), obehového ústrojenstva a onkologické ochorenia. Okrem kúpeľných pobytov je to ideálne miesto pre strávenie wellness víkendov a relaxačných pobytov. Kúpele Luhačovice sú to pravé miesto na zdravotnú dovolenku a oddych aj pre slovenských klientov – slovenské hranice sú vzdialené iba 27 km.

 

K situácii s nerovnomernou obsadenosťou sa vyjadril aj Ing. Jiří Dědek, MBA, výkonný riaditeľ Kúpeľov Luhačovice, a. s.: „Počet záujemcov o kúpeľné pobyty stúpa, čo vedie počas hlavnej letnej sezóny k úplnému naplneniu kapacít a dopyt po kúpeľnej starostlivosti tak prevyšuje ponuku. Svoju skúsenosť s týmto javom majú od roku 2015 aj Kúpele Luhačovice. Vyzývame preto záujemcov o poistenecké pobyty, aby sa ich snažili nasmerovať na obdobie mimo hlavnú letnú sezónu. Najlepšie je absolvovať kúpeľný pobyt v zimnej sezóne a medzisezóne, kedy kapacity nie sú naplnené. Na základe neúspešných rokovaní s poisťovňami o zvýšení zmluvnej kapacity aj v tomto roku opäť dochádza k odmietaniu návrhov na kúpeľnú starostlivosť z kapacitných dôvodov. V roku 2015 sme takmer 20 % klientov zdravotných poisťovní – cca 2000 osôb, museli odmietnuť vzhľadom na obmedzenia v počte prijatých pacientov danými zdravotnými poisťovňami. Ani napriek vynaloženému úsiliu sa nám nepodarilo tieto limity navýšiť, preto aj naďalej musíme niektorých klientov odmietať, hoci sme schopní im všetky služby (ubytovanie, strava a liečenie) zabezpečiť. Riešením tejto situácie je absolvovať liečbu v zimnej sezóne a medzisezóne, kedy tieto limity ani zďaleka nedosahujeme.“

 

Ideálnym miestom pre strávenie atraktívnej dovolenky sú Karlove Vary. Nájdete tu bohatý kultúrny program, nádhernú architektúru, krásy prírody a jedinečné liečivé pramene. Bohemia-lázně (Bohemia-kúpele), a. s., Karlove Vary ponúkajú kúpeľné liečebné pobyty (komplexná a príspevková starostlivosť) zamerané na liečbu tráviaceho traktu a pohybového ústrojenstva, relaxačné a rekondičné pobyty. Balneoprevádzka s viac ako 45 druhmi procedúr a s novým rehabilitačným bazénom a moderným wellness centrom poskytuje nadštandardné vybavenie a profesionálnu starostlivosť na báze termominerálnej vody. Poloha v bezprostrednej blízkosti kolonád, vlastné garáže, príjemné ubytovanie, nové konferenčné priestory, široká paleta doplnkových služieb sú hlavnými konkurenčnými výhodami spoločnosti.

 

Riaditeľ spoločnosti Bohemia-kúpele, a. s., Karlove Vary, Jiří Sluka, k tomu hovorí: „Aj keď česká klientela mierne rastie a v lete očakávame naplnené kapacity, z hľadiska celého roka neplytváme optimizmom. Počítame, že počet klientov bude rovnaký ako v uplynulom roku. V letných mesiacoch sa mení skladba klientov. V porovnaní s minulým rokom v prvom polroku došlo tento rok k nízkemu nárastu počtu klientov a to z Českej republiky, SRN a tiež u klientov z Ruska. V Karlových Varoch česká klientela ešte stále netvorí väčšinu, pretože si mnohí myslia, že sú len pre rusky hovoriacich klientov. To je však omyl. Bohemia-lázně stoja o českú a dokonca aj slovenskú klientelu. Samoplatcovia u nás nájdu ubytovanie aj s procedúrami už od 1250 Kč (45 Eur) na deň. Každý si u nás môže zvoliť ubytovanie a procedúry podľa svojich možností.“

 

Medzi špičku slovenského kúpeľníctva patria Bardejovské kúpele, a. s., ktoré majú v hlavnej sezóne kapacitu až 1000 lôžok. Bardejovské kúpele sú v súčasnosti jednými z najlepšie vybavených liečebných zariadení, kde sa snúbi bohatá jedinečná tradícia a moderné liečebné postupy. Bardejovské kúpele, a. s., majú najširšie indikačné zameranie spomedzi všetkých slovenských kúpeľov. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia. Vychutnávala si ich nielen cisárovná Alžbeta, ale pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.

 

Ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková poukázala na to, že kúpele majú v hlavnej letnej sezóne už niekoľko rokov kapacity vypredané. „Aj preto počty návštevníkov boli vlani aj v tomto roku v lete približne na rovnakej úrovni ako rok predtým, aj keď nám narástol počet prenocovaní. V letnej sezóne sa aj my boríme s problémom vysokého záujmu sústredeného do prázdninových mesiacov. Cez toto obdobie máme takmer vždy plno, ale uvítali by sme, keby si klienti rozložili záujem rovnomernejšie počas celého roka. Pre uspokojenie záujmu predovšetkým v hlavnej sezóne sme rozšírili naše kapacity o ďalšie liečebné domy. Vzhľadom na tohtoročné rozšírenie kapacít od januára o vynovený štvorhviezdičkový kongresový hotel Alexander a v auguste o zrekonštruovaný hotel Alžbeta, očakávame, že sa nám zvýši návštevnosť. Prejaviť by sa to malo ako v počte návštevníkov z radov samoplatcov, tak aj v počte prenocovaní. Rekonštrukcia čaká aj na ďalší historický hotel zo začiatku 20. storočia, ktorý naposledy niesol meno Dukla. Pripravená je už architektonická štúdia a hotová je aj štúdia na športový areál so zameraním na golfové aktivity v blízkosti areálu kúpeľov. Pre klientov zdravotných poisťovní, ktorí chcú mať istotu, že sa im ujde pobyt v našich kúpeľoch odporúčame hlavne mimosezónne termíny. Všetky služby majú aj vtedy garantované v najvyššej kvalite. Rovnako tak aj samoplatcovia.“

 

Viac informácií je na: www.bohemia-lazne.cz, www.LazneLuhacovice.cz, www.kupele-bj.sk