Pri príležitosti 20.výročia obnovenia plnenia minerálnej vody Vincentky do fliaš, usporiada akciová spoločnosť Vincentka vo svojom sídle v Luhačoviciach Deň otvorených dverí. Všetci záujemcovia si budú môcť v piatok 28.septembra 2018 pozrieť moderné výrobné priestory firmy, v ktorých sa s vysokým stupňom automatizácie plní svetoznáma minerálka do fliaš. Okrem prehliadky sa budú môcť záujemcovia zoznámiť aj s bohatou históriou Vincentky a čaká ich aj krst paletizačného robota a zábava so sprievodným programom. Informuje o tom výkonný riaditeľ Vincentky, a. s., Ján Šumšal.

 

,,Príďte sa na vlastné oči presvedčiť na akej modernej úrovni je náš závod a prečo je o naše výnimočné produkty taký veľký záujem. Máte jedinečnú príležitosť nahliadnuť do zákulisia výroby Vincentka a vidieť celý proces výroby od akumulácie, plnenie až po balenie fliaš s Vincentkou a výrobu koncentrátu z Vincentky. Súčasťou podujatia bude tiež krst nášho nového člena tímu – paletizačného robota o 11.00 hod. Exkurzie do výrobných priestorov začnú o 9.00 hod,, posledná prehliadka je naplánovaná od 14.00 hod., program končí o 15.00 hod. Návštevníci budú môcť ochutnať nespracovanú Vincentku priamo z prameňa, ktorá sa od fľašovanej mierne líši tým, že sa z nej odstraňuje železo a časť oxidu uhličitého. O hudobnú zábavu sa postará dievčenský saxofónový orchester a cimbalová muzika Pajtáš. Pripravená je aj zábava pre deti: skákací hrad a maľovanie na tvár. Účastníci dňa otvorených dverí si budú môcť kúpiť výrobky značky Vincentka za jedinečné ceny. Občerstvenie je zabezpečené, vstup je samozrejme zdarma,“ pozýva riaditeľ J.Šumšal.

 

Upozorňuje, že pre záujemcov je zabezpečená kyvadlová doprava od zastávky Pošta v Luhačoviciach v smere na Dolnú Lhotu. Obmedzený počet parkovacích miest je dostupný priamo pri plniarni Vincentky.

 

Súčasná moderná prevádzka Vincentky pripomína skôr laboratórium než priemyselnú výrobu. Vysoký stupeň automatizácie umožňuje čerpať vodu z vrtov, cez jej akumulovanie, až po plnenie do fliaš takpovediac bez dotyku ľudskej ruky. Mechanizácia pomáha aj pri ďalších procesoch nadväzujúcich na plniacu linku, predovšetkým pri manipulácii s naplnenými fľašami, ich balením, paletovaním a skladovaním. Samostatnou kapitolou je výroba koncentrátov a solí z Vincentky vo vákuových zariadeniach, kde minerálka vrie pri nízkych teplotách. Sústavy veľkých sklenených baniek a potrubí vyzerajú veľmi futuristicky a fotogenicky. Naopak vyšší podiel ľudskej práce si vyžaduje plnenie Vincentky do nosových sprejov.

 

Koncentráty a extrahované soli sa ďalej používajú pri výrobe výrobkov na báze minerálnej vody Vincentka, ktoré v súčasnosti tvoria značnú časť tržieb firmy. V lekárňach a vybraných obchodoch je možné kúpiť: pastilky, ktoré sú vhodné pri regenerácii hlasiviek a tiež na osvieženie a zvlhčenie sliznice dutiny ústnej, zubnú pastu využívajúcu veľké množstvo prírodného flóru a jódu, ktorá súčasne čistí a ošetruje, sirup s obsahom rastlinných extraktov zo skorocelu a materinej dúšky. Predáva sa aj koncentrát na výplach dutín – Nasalis a spomínané nosové spreje Vincentka. Značnú časť tržieb Vincentky, a.s. tvoria výrobky na báze tejto minerálnej vody.

 

Vincentka aj časť jej produktov sú sezónnymi výrobkami. Jesenné a zimné obdobie je priaznivé, naopak v jarných a letných mesiacoch dopyt výrazne klesá. Tieto výkyvy sa firma snaží eliminovať výrobou a ponukou práve doplnkových výrobkov. Vincentka vo fľašiach sa neplní do zásoby, lebo kvôli okolitému svahovitému terénu nie je možné objekt plniarne rozšíriť. Denne tu naplnia cca 35 000 fliaš. V súčasnosti sa Vincentka vyváža na Slovensko, do Ruska, na Ukrajinu a v menšom množstve do Maďarska, občasné dodávky smerujú aj do USA a nedávno sa obnovili do Číny a Rakúska.

 

Firma nadviazala na klasickú líniu „liečivého nápoja našich babičiek“, ale zároveň vstúpila do sveta zdravého životného štýlu s jeho dynamikou, zvýšenú starostlivosťou o zdravie a aktívnym prístupom k voľno časovým aktivitám. V spolupráci so špičkovými odborníkmi a lekárskymi pracoviskami pracuje na zdokonaľovaní svojej produkcie. Vincentka významne vstúpila do služieb ORL. Jej účinky na prevenciu i ochorenie horných a dolných dýchacích ciest sú všeobecne známe.

 

Oživenie plnenia Vincentky pred 20 rokmi bolo náročné

 

Kto si raz zvykol na pravidelné užívanie minerálnej vody Vincentka, ten sa bez nej ťažko zaobíde. Na obdobie viac ako dva roky trvajúcej nútenej abstinencie užívania Vincentky spred dvadsiatich rokov si dodnes spomínajú všetci jej starší priaznivci ako na mimoriadne ťažké časy. Výpadok bol dôsledkom nepodarenej privatizácie predchádzajúcich majiteľov. Plnenie Vincentky do fliaš opätovne v roku 1998 oživila firma rodiny Šumšalovcov. Bol to výsledok veľkého úsilia, pretože 5.12.1997 vstúpili do zdevastovaného objektu bez strojov a ľudí a už koncom marca 1998 odišiel prvý kamión s Vincentkou vo fľašiach do obchodnej siete.

Za účelom kúpy a obnovenia prevádzky plniarne Vincentky v Luhačoviciach bola založená v závere roka 1997 akciová spoločnosť LIEČIVÉ VODY a.s. so sídlom v Luhačoviciach. Od 1.4.2008 sa premenovala na Vincentka a.s. Spoločnosť odvtedy trvale investuje do modernizácie prevádzky aj do rozšírenia kapacít na  výrobu nových doplnkových výrobkov produktového radu Vincentka, využívajúcich liečivé účinky a jedinečné chemické zloženie tejto minerálnej vody.

 

Spoločnosť Vincentka je dnes stabilnou rodinnou firmou skúsených pracovníkov, ktorí sa vyznačujú spolupatričnosťou s jej cieľmi a poslaním. Kolektív pracovníkov Vincentky je jednou z najvýznamnejších záruk ďalšieho rozvoja. Firma dbá na sociálnu zodpovednosť, snaží sa integrovať sociálne a ekologické hľadisko do každodennej praxe. Má zodpovedný vzťah k regiónu – pomáha otvárať detské ihriská, podporuje letný tábor diabetických detí, Festival Janáček a Luhačovice, Spevácky zbor Janáček, Festival Divadelné Luhačovice a je spojená s radom ďalších všeobecne prospešných, spoločenských a kultúrnych podujatí, ktoré sa v Luhačoviciach a okolí každoročne odohrávajú.

 

Viac informácií je na www.vincentka.cz