Slovenskí školáci sa zúčastnili medzinárodného tábora Škola Rosatomu vo Fínsku

Od 26. júla do 8. augusta 2017 sa konal v meste Kalajoki, ležiacom na severe Fínska na baltskom pobreží, medzinárodný tábor Škola Rosatomu, na ktorom sa zúčastnilo viac než 70 detí a mladých ľudí z Ruska, Česka, Slovenska, Maďarska a Fínska. Škola Rosatomu je vzdelávací projekt organizovaný ruskou korporáciou pre atómovú energiu Rosatom spoločne s agentúrou Rossotrudničestvo.

Tábora sa zúčastnilo tiež 8 školákov zo Slovenska vo veku 12 až 17 rokov, rodičia ktorých pracujú v spoločnosti Slovenské elektrárne.

Účastníci tábora pod dohľadom skúsených pedagógov absolvovali sedem workshopov, pri ktorých spoznávali históriu, kultúru, tradície a jazyky rôznych národov a tiež si rozširovali poznatky z exaktných a technických vied. Workshopy viedli učitelia, aj samotní účastníci. Značnú pozornosť si získala tanečná sekcia. Deti tiež športovali, chodili do bazénu a prechádzali sa po pláži Baltského mora. Počas dvoch týždňov oslávili účastníci tábora aj niekoľko sviatkov. Vianoce a Nový rok, s prihliadnutím na tradície v jednotlivých krajinách.

Národné tradície

Národné tradície sa odrazili aj v súťaži Eurovision, v ktorej deti z každej krajiny predstavili vystúpenie svojho zástupcu a natočili krátke video o ňom a krajine, odkiaľ pochádza.

V posledný deň tábora sa konal koncert, kde sa predviedli najlepšie vystúpenia, ktoré nacvičili účastníci v priebehu celého tábora.

„Tento tábor podľa detí zo Slovenska úplne splnil ich očakávania. Získali nové vedomosti nielen o Fínsku, ale aj o každej krajine, z ktorej boli ostatní účastníci kempu. Bol to skvelý kolektív detí, pretože dva týždne sú dosť dlhá doba na vytvorenie nových medzinárodných priateľstiev,“ hovorí Katarína Kúdelová, ktorá odprevádzala slovenských školákov.

Pre žiakov zo Slovenska bola účasť na tábore pútavým dobrodružstvom plným nezabudnuteľných zážitkov, počas ktorých sa zoznámili s kamarátmi z rôznych kútov sveta.

„Vo Fínsku sa mi veľmi páčila príroda a počasie bolo skvelé. Na tábore boli výborní učitelia, ktorí vedeli počas aktivít vytvoriť fantastickú atmosféru. Veľmi chutné bolo aj jedlo a som rád, že som mohol ochutnať fínsku kuchyňu, ktorá mi veľmi zachutila. Tábor v Kalajoki bol proste super, „óčeň charašó“, „the best“,“ hovorí František Kúdela.

Lukáš Herz dodáva: „Tábor ma mnohému naučil. Museli sme používať cudzie jazyky, čo bolo aspoň pre mňa potvrdením toho, že je ozaj nevyhnutné sa ich dobre naučiť.“

Slovenské deti sa po prvýkrát zúčastnili jedného z medzinárodných tvorivých projektov, ktoré Rosatom pravidelne realizuje. Projekt Škola Rosatomu začal v roku 2011 a zameriava sa na rozvoj vzdelávacieho systému v mestách, kde sa nachádzajú objekty jadrového priemyslu. Cieľom je poskytnúť každému školákovi možnosť získať kvalitné vzdelanie. Každoročne sa na projektoch Školy Rosatomu pre nadané deti účastní viac než 3000 školákov a viac než 500 pedagógov pomáha s organizáciou súťaží, výherci ktorých sa môžu zúčastniť projektov.

Aktivity Rosatomu

Súčasťou medzinárodných aktivít Rosatomu je aj podpora projektov, ktoré rozvíjajú tvorivý potenciál detí z rôznych krajín. Napríklad na jeseň 2016 sa konal v Maďarsku detský medzinárodný inžiniersko-technický tábor. Podobné tábory Rosatom zorganizoval aj v Rusku, Bulharsku a Indonézii a zúčastnili sa ich stovky detí zo Slovenska, Česka, Maďarska, Bulharska, Turecka, Spojených štátov a ďalších krajín.

„K tradičnej činnosti Rosatomu a jeho dcérskych organizácií patria sociálne aktivity a podpora ruských i medzinárodných charitatívnych iniciatív. Sféra sociálnej zodpovednosti Rosatomu nezahŕňa len podniky ruského jadrového priemyslu, ale aj dcérske firmy v iných krajinách. Rosatom ďalej podporuje rôzne sociálne a vzdelávacie projekty v partnerských krajinách, s ktorými ho spájajú dlhodobé vzájomné vzťahy“. Uvádza Vadim Titov, riaditeľ Rosatom Central Europe.

školáci zo slovenska

 


Essential CommunicationEssential Communication s. r. o. | Lazarská 1719/5 | CZ – 110 00 Prague 1, Czech Republic

Tel.: (+420) 222 201 126 | E-mail: info@esscom.cz | www.esscom.cz

IČO: 250 03 135 | DIČ: CZ 250 03 135