V okolí Bardejovských Kúpeľov dokončili druhú etapu liečivých singletrackov – čo je v podstate ďalšia nová turistická trať pre cyklistov a peších. Nová trasa nesie názov Napoleon, podľa jedného z prameňov v Bardejovských kúpeľoch a aj pojem „liečivé singletracky“ naznačuje väzbu na kúpele. Oficiálne bude trasa Napoleon otvorená na jar budúceho roku, ale verejnosť ju môže využívať už teraz.

Singletrack Napoleon si vyžiadal celkové náklady 14 700 EUR s DPH a nadväzuje na prvú etapu Čerešenka vybudovanú pred rokom. Obnovu financovala Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „Šariš“ – Bardejov, prispelo aj Ministerstvo dopravy SR.

 

Riaditeľ OOCR „Šariš“ – Bardejov Radomír Jančošek k tomu povedal: „Výstavbu oboch etáp realizovalo občianske združenie SloMBA o.z., a jeho predseda Mgr. Ján Tekel. Druhá etapa prebiehala od 6. októbra do konca novembra 2016 a nadväzuje na prvú etapu singletracku nazvanú Čerešenka. Tá bola dokončená pred rokom v decembri 2015 a prepojila Kyslíkovú dráhu v Bardejovských Kúpeľoch so sedlom Čerešňa, ktoré sa nachádza v lokalite Mníchovského potoka. Dĺžka trasy Napoleon je 1650 m, prevýšenie 140 výškových metrov a spolu s Čerešenkou vytvárajú cca 3 km dlhy kompaktný cyklookruh. Trasa bude slúžiť na cyklistiku pre (horských) cyklistov. Je čoraz viac aj kúpeľných hosti, ktorí sa o trase dozvedajú a na ďalšiu návštevu kúpeľov si plánujú zobrať aj horsky bicykel a objavovať krasy Bardejova a okolia. Už teraz tento okruh slúži aj bežcom, ktorí si radi zabehnú svoje kilometre zdravo – na mäkkom prírodnom povrchu. Na trase stretávame i kúpeľných hostí, ktorí sa idú kochať prírodou a nechcú ísť po cestách zničených od ťažby – prirodzene si vyberú pekný užší chodník.“

 

Ďalej poukázal na to, že liečivé singletracky sú charakterizované zarovnávaným prírodným povrchom. Nachádzajú sa tu umelé špeciálne vybudované prekážky – terénne vlny, skoky rôznych veľkostí, klopené zákruty, rýchle pasáže aj technické kamenné úseky a mostíky. Všetky spomínané prekážky sa dajú obísť alebo prejsť bezproblémovo aj pre menej zdatných cyklistov.

 

„Boli osadené aj 2 veľké infotabule s mapou kúpeľov, singletrackov a aj kyslíkovej trasy a 7 smerových šípok, ktoré turistov nasmerujú od cyklochodníka v kúpeľoch až na začiatok singletrackov. Na každej zo 4 infotabúľ je červeným písmom napísané, že  správca trasy nenesie zodpovednosť za úrazy vzniknuté na trase. Jazda je na vlastne riziko. Za rok prevádzky si prvá etapa Čerešenka získala svojich priaznivcov, ale liečivé singletracky mienime propagovať masívnejšie, aby sa počty návštevníkov znásobili. Singetracky v okolí Bardejova budú tvoriť ucelený systém trás pre horské a trekingové bicykle v prímestskom lesnom prostredí. Trasy sú budované s ohľadom na trvalú udržateľnosť a podľa metodiky IMBA,“ konštatoval R. Jančošek.

Ďalej vysvetlil, že SloMBA o.z., je občianske združenie, ktoré zlepšuje podmienky pre horskú cyklistiku na Slovensku. Zároveň propaguje horskú cyklistiku, podieľa sa na výstavbe nových lesných chodníkov a obnovovaní pôvodných zanikajúcich trás. Chodníky budované SloMBou sú určené najmä pre cyklistov, ale na svoje si prídu aj bežci, či turisti. Cieľom je budovanie cyklotrás s čo najdlhšou životnosťou a zároveň minimalizovaným zásahom do prírody. R. Jančošek poukázal aj na to, že v októbri tohto roka bola dokončená a verejnosti sprístupnená aj ďalšia atrakcia v regióne, ktorou je Kyslíková cesta Mihaľov-Bardejov. Severovýchod Slovenska so svojimi dvoma najväčšími turistickými skvostmi – mestom UNESCO Bardejov a Bardejovskými Kúpeľmi, sa tak stal pre turistov ešte atraktívnejším.

 

Kyslíková cesta Mihaľov-Bardejov

Za dva mesiace (október-november 2016) bola obnovená turistická infraštruktúra v regióne „Šariš“ – Bardejov a okolie.  Na takmer 3 km dlhom turisticko – relaxačnom  chodníku “Kyslíková cesta Mihaľov” obnovili 19 zastávok, na ktorých osadili prvky na cvičenie. Jej súčasťou je aj nový altánok s kapacitou 20 osôb na sedenie pod strieškou  a 10 osôb pri ohnisku, ohnisko z kameňa a studnička. Súčasťou cesty sú aj 2 informačné stojany a odpočívadlo so sedením pri 3 stoloch, turistická mapa a informačná tabula. Obnovu financovala Krajská  oblastná organizáciou (KOCR)  Severovýchod Slovenska, v spolupráci s  Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) „Šariš“ – Bardejov, prispelo aj Ministerstvo dopravy SR.

 

V okolí Bardejova je v prevádzke od roku 2014 aj Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. Má dĺžku 1 km a je na nej štrnásť stanovíšť, na ktorých sú relaxačné a pohybové cvičenia. Pôvodná kyslíková dráha bola vybudovaná v roku 1974, ale časom boli jej drevené zariadenia znehodnotené. Vďaka OOCR „Šariš“ – Bardejov bola znovu obnovená, keď sa vybudovali a rekonštruovali odpočívadlá, drevené atrakcie, informačné tabule, lavičky a koše. V súčasnosti slúži nielen kúpeľným hosťom, ale aj domácim a všetkým návštevníkom a to nielen na cvičenie, ale aj príjemné prechádzky pre ľudí, ktorí cvičiť nechcú, alebo nemôžu.

V tomto roku cestovný ruch v regióne dostal už v lete dva ďalšie nové impulzy. Od júla  zdobí Radničné námestie Bardejova bronzová socha kata v životnej veľkosti a v centre Bardejovských Kúpeľov, pred strediskom obchodu a služieb, pribudla nová oddychová a športová zóna určená pre najmenších turistov a rodiny s deťmi.

Severovýchod Slovenska má čo ponúknuť nielen v lete, ale aj v zime. Mimoriadne obľúbené sú wellness zariadenia v Bardejovských kúpeľoch, a.s., alebo si návštevníci môžu pozrieť skvosty gotiky a renesancie v centre Bardejova. Poteší ich aj pestrá regionálna kuchyňa a ďalšie atrakcie. Zvlášť obľúbené sú pobyty  v Bardejovských kúpeľoch, a. s., na záver roka, kedy je v cene pobytu aj silvestrovská zábava.

 

Bardejovské kúpele sa nachádzajú 5 km od Bardejova. Patria k najobľúbenejším, najnavštevovanejším a počtom lôžok k trom najväčším slovenským kúpeľom. Zároveň sa hrdia tým, že patria medzi najstaršie kúpele s najdlhšou tradíciou poskytovania kúpeľných služieb. Okrem kultúrno-spoločenských akcií je areál Bardejovských kúpeľov každý deň otvorený pre širokú verejnosť. Hostia majú na výber z dvoch wellness komplexov. Väčšie Wellness SPA – bazénový a saunový svet je v hoteli Ozón a menšie (bez plaveckého bazénu) je v kongresovom hoteli Alexander. V komplexe Wellness Spa je možné využiť denne bazén a saunový svet V stredu až nedeľu sú prístupné aj fitness, masáže a solárium. V hoteli Alexander je k dispozícii v stredu až nedeľu whirlpool, fínska a parná sauna, ochladzovací bazén, prívalová sprcha, tropická a masážna sprcha, tepidárium, fitness, masáže. Luxusný štvorhviezdičkový kongresový hotel Alexander je najlepšou voľbou pre konanie kongresov, školení, seminárov, workshopov, teambuildingov, obchodných stretnutí, ale aj svadieb a zábav.

 

Mesto Bardejov sa právom sa hrdí opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska. Návštevníci tu môžu obdivovať Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou – prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea. Medzi klenoty patrí Bardejovské suburbium – Stará synagóga v Bardejove. Stará synagóga bola vyhlásená na národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970, mikve a bet hamidraš v roku 2000. V tom istom roku bolo historické jadro mesta Bardejov spolu so židovským suburbiom zapísané na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

 

Medzi obľúbené návštevné miesta v okolí Bardejova patrí aj zachovaných 7 gréckokatolíckych a 1 rímskokatolícky drevený kostol: Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. Obľúbený je aj Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských Kúpeľoch a tamojší Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry. Príjemným cieľom výletov je aj agroturistické zariadenie v Stebníckej Hute Slnečný Majer a Zborov. Z Bardejovských Kúpeľov cez Zborovský hrad je vybudovaný okružný náučný chodník. Bardejov a okolie sú ideálnou destináciou pre strávenie rodinnej dovolenky, či výletu.  Viac je na: www.bardejov.sk