V prípade ochorení v zahraničí stavíme zvyčajne najprv na samoliečbu. Zorientovať sa a rozhodnúť dilemu či navštíviť lekára môže pomôcť CRP test pre domáce použitie. Pomôže zistiť, či potrebujete antibiotiká. Stačí kvapka krvi z prsta a o 5 minút získate výsledok.

Ako to funguje? Podľa hladiny tzv. C-reaktívneho proteínu v krvi je možné pomerne presne rozlíšiť medzi bakteriálnym alebo iným, najčastejšie vírusovým, pôvodom ochorenia. Jeho koncentráciu v krvi zisťuje CRP test pre domáce použitie v troch množstevných úrovniach. Ak je koncentrácia CRP v krvi vysoká (tretí stupeň), je veľmi pravdepodobné, že v organizme prebieha ťažší bakteriálny zápal. V takom prípade je nutné nechať posúdiť zdravotný stav lekárom, ktorý pravdepodobne nasadí k liečbe antibiotiká. Pri bežných ochoreniach spôsobených vírusmi sa zvyčajne hladina CRP nezvyšuje a liečba antibiotikami nie je vhodná.

CRP test sa oplatí nielen na cestách ale napríklad i ľuďom s časovo náročným zamestnaním. Ocenia ho aj mamičky s malými deťmi, ktorým pomôže zistiť, či je skutočne nutné cestovať do preplnenej čakárne.

 

Výhradným distribútorom CRP testov pre domáce použitie je popredný výrobca zdravotníckych pomôcok HARTMANN-RICO. Odporúčaná cena za jedno balenie s dvoma testami je 10,90 eur. Nepotrebuje lekársky predpis.