Svietidlá sú dôležitou súčasťou domovov aj exteriérov a do veľkej miery určujú, ako sa v priestore cítite. Nevhodne zvolené osvetlenie môže mať za následok narušenie dizajnu miestnosti, prílišné či slabé osvetlenie a tým namáhanie očí, nervozitu a podobne. V tomto článku sa pozrieme práve na chyby pri výbere svietidiel a rozdiely medzi stropnými a závesnými svietidlami.

„Ľudia často vyberajú svietidlá len podľa vzhľadu a ceny, nepozerajú na vhodnú veľkosť podľa veľkosti izby a miestností. Problémom býva nevhodné rozmiestnenie svietidiel, výber farby a počtu svietidiel, či výber farby žiarovky. Zabúda sa na silu svietivosti a správne osvetlenie izby. Často zvolia nevhodný typ svietidla, najmä závesné namiesto stropného.“, hovorí Peter Šulek z e-shopu Ledlux.sk

Ako je to teda so spomínanými stropnými a závesnými svietidlami? Stropné svietidlá osvetľujú celý priestor obývačky, spálne, kuchyne, kúpelne či pracovne. Sú pevne spojené so stropom a tým rovnomerne osvetlia celú izbu. Ich použitie je výhodné najmä vo veľkých miestnostiach a v priestoroch s nižším stropom.

Naopak závesné svietidlá sú zavesené na lankách či reťazi. Tým pádom je bod osvetlenia nižšie a svetlo intenzívne pokrýva menšiu časť izby.

Pána Šuleka sme sa pýtali na to, aké stropné či závesné svietidlá zvoliť. „Z našej ponuky odporúčam napríklad závesné svietidlá Azzardo, obľúbená je rada Azzardo Acrylio. Táto značka je vysoko cenená, najmä čo sa týka dizajnu a kvality materiálu. Z iných značiek spomeniem talianské stropné aj závesné svietidlá Artemide, napríklad rady Mercury, Pirce a Tolomeo. Tiež ponúkajú osvetlenie a dizajn na veľmi vysokej úrovni, navyše často sú oceňované na medzinárodných súťažiach. Výber je veľký, preto našim zákazníkom radi poradíme, či už pri nákupe v e-shope alebo v našom bratislavskom sídle“, dodáva Peter Šulek.