Nosiče pre deti sú obľúbené u stále viac mamičiek, ktoré spoznávajú výhody nosenia detí. Avšak nie všetko, do čoho dieťa vložíte je bezpečné pre jeho zdravie a správny vývoj. Klokanky alebo ergonomické nosiče? Ktoré z týchto nosičov sa oplatia?

 

Klokanky

Klokanky sú neergonomické pomôcky (nie sú bližšie prispôsobené na bezproblémové používanie) na nosenie detí s úzkou sedacou časťou a vystuženou chrbtovou opierkou. Ich nosnosť je obmedzená do 9 – 12 kg. Nosič a klokanku rozlíšite ľahko práve podľa sedacej časti, ktorá má pri ergonosiči šírku aspoň 30 cm a podľa chrbtovej opierke, ktorá je iba z látky, zatiaľ čo pri klokanke je tvrdá a málo ohybná.

Mnohí rodičia si klokanky vyberajú preto, lebo umožňujú nosenie tvárou dopredu a tvrdia, že ich dieťa je zvedavé a nechce byť otočené tvárou k mame, ale k svetu. V skutočnosti je však toto tvrdenie neopodstatnené a dieťatko túži byť pri mame, cítiť ju, bezpečne sa o ňu hlávkou opierať a pospať si. Poloha tvárou von nie je vyhovujúca z fyziologického ani psychologického hľadiska. Menšie detičky sú preťažené podnetmi z okolia a nemajú možnosť sa pred nimi schovať. Dieťa ma tendenciu prehýbať sa do luku k rodičovmu hrudníku a tak chrbtica nie je zaguľatená a ťažká hlavička na ňu tlačí.

Klokanky majú nepružnú chrbtovú opierku a tým neumožňujú dieťatku zaujať prirodzenú schúlenú polohu v klbku, kedy by nemalo namáhaný chrbátik. Dieťa doslova visí za rozkrok, čo je nielen nepohodlné, ale u chlapcov to môže byť aj bolestivé a mať zdravotné následky. Bedrové kĺby nie sú v správnom postavení v tzv. abdukčno-flekčnej polohe, a nadmerne trpia. Časom sú nepohodlné aj pre rodiča kvôli úzkym ramenný popruhom. Dieťa sa nedá pritiahnuť tesne k telu rodiča, ťažisko dieťaťa je ďaleko a tým sa namáha chrbtica.

Pri nosení v klokanke však riskujte zdravie svojho bábätka a tak je dobré si rozmyslieť, či radšej nezainvestovať viac a môžete pokojne spávať. Žiaľ, stále sa predávajú vo veľkom, podobne ako chodítka, o ktorých škodlivosti sa hovorí.

 

Ergonomické nosiče

Pri používaní klokaniek máte tendenciu stále dieťa pridržiavať, pretože sa odkláňa do strán alebo od vášho tela. V ergonosiči môžete pohodlne robiť takmer všetko, na čo si spomeniete! Chodiť na huby, prechádzky, zdolávať kopce, hrať sa so staršími deťmi, dokonca aj tancovať. Proste tráviť spolu s dieťaťom bežný čas, aj krásne chvíle a pritom vedieť, že mu neškodíte. Ergonomický nosič využijete aj pri 20kg dieťati.

 

Radšej špecializovaný obchod

Pri výbere nosičov pre Vaše deti je dobré sa poradiť v špecializovanom obchode. Obľúbené ergonomické nosiče Manduca, ErgoBaby, či Boba sú dostupné v cene od 80 do 120 eur. „Nekupujte bez rozmyslu a hneď prvé, čo vám padne do očí. Ak chcete nosiť svoje dieťa, vyhľadajte radšej špecializovaný obchod“, hovorí majiteľka e-shopu StastnaMama.sk Magdaléna Eliášová.

„Sama nosím svoje deti a po vyskúšaní klokanky ma po chvíli začali bolieť plecia a chrbát. Toto je aj dôvod, ktorý mnohých odradí od nosenia – vyskúšanie nesprávneho druh nosidla. Ale investícia do kvalitného ergonomického nosiča[5] nie je zbytočná. Nosič nie je len na prvých pár mesiacov, ale využijete ho aj pri väčších deťoch na túrach namiesto ťažkého turistického nosiča“, dodáva Magdaléna Eliášová.