Poľovnícke ďalekohľady (lovecké ďalekohľady) majú svoje špecifiká dané účelom použitia. Pre lovecké ďalekohľady je podstatná kvalitná optika zaisťujúci jasný a ostrý obraz pri pozorovaní aj za šera. Ďalekohľad pre poľovníkov musí byť odolný vode aj otrasom a svoju úlohu hrá hmotnosť. Lovecké ďalekohľady bývajú často plnené dusíkom proti zahmlievaniu. Je malý, no jeho približovaciu schopnosť zväčšuje sústava šošoviek a hranolov.

Pre poľovníkov je dôležitá svetelnosť ďalekohľadu, teda aby v šere a tme videli, čo najsvetlejší obraz. To sa dosiahne hlavne väčším priemerom šošovky objektívu, ale väčšia šošovka je ťažšia, rozmernejšia, má dlhšie ohnisko pri určitom zväčšení, teda ďalekohľad je väčší a ťažší. Poľovník vie, že väčšinou sa do lesa a na postriežku dostane autom, a aj keď ide na postriežku peši, ďalekohľad má väčšinou v ruksaku. Teda na veľkosti a váhe ďalekohľadu mu až tak nezáleží, podstatné je, že na postriežke celú noc má ďalekohľad s výbornou svetelnosťou. Tiež zväčšenie ďalekohľadu stačí malé, napr. 7x alebo 8x, lebo pozoruje na krátke vzdialenosti okolo 100m.

V poľovníckej praxi sú najrozšírenejšie a najpoužívanejšie ďalekohľady 8×56, 7×50, prípadne 10×50. Tieto ďalekohľady sa dajú dobre použiť vo väčšine situácií. Majú dostatočne veľké zorné pole, chvenie obrazu pri držaní ďalekohľadu (najmä u typu 7 x 50) je na prijateľnej úrovni. Ďalekohľady majú aj dobrú svetelnosť a prijateľný výkon za šera. Majú veľkú hĺbkovú ostrosť a preto sa ľahko a pohotovo zaostrujú aj na kratšie vzdialenosti, čo je dôležité najmä v lese.

Pre poľovnícke použitie je potrebné vybrať ďalekohľad s pogumovaným nehlučným povrchom a vodotesným prevedením. Inak hrozí ľahké poškodenie ďalekohľadu alebo nebezpečenstvo vnútorného orosenia a v zime i zamrznutia. V prípade, že nosíte okuliare je potrebné zistiť informáciu o dioptrickom rozsahu korekcie zaostrenia. Kvalitný ďalekohľad by mal mať na okulároch úpravy aj pre pozorovanie s okuliarmi. Pri výbere doporučujeme poradiť sa o vhodnosti použitia v špecializovanom obchode, ktorý je zameraný na ďalekohľady.