Ale mýliť sa je predsa ľudské. V tomto prípade však ide o neinformovanosť, založenú skutočne na hovorovom označení nožov najvyššej kvality.

Avšak Solingen nie je nôž, ale stošesťdesiattisícové mesto v blízkosti Düsseldorfu, v Severnom Porýní-Vestfálsku, ktoré sa na celom svete preslávilo tradičnou výrobou predovšetkým nožiarskych produktov.

Oblasť, v ktorej sa Solingen nachádza nie je práve najúrodnejším krajom. Sú tam však vhodné vodné zdroje, ktoré boli potrebné pri technológiách výroby a spracovania ocele. To bol jeden z dôvodov prečo sa v tejto oblasti udomácnili remeslá tohoto charakteru. Nôž ale odjakživa bol prepotrebný nástroj k prežitiu. Všetci sme sa stretli s kresbou ľudoopa, ktorý má v ruke niečo ako nôž, vyrobený z kameňa a ešte vykresaný oheň. To potreboval, kedy si dávno, k životu. Faktom ostáva, že bez noža sa každodenný život nezaobíde ani dnes. Krájame, režeme, otvárame, natierame každý a denne.

Vo významných krajinách sa nožiari často sústreďovali do určitých geograficky vyhovujúcich oblastí. Tak ako v severotalianskom mestečku Maniago i vo Francúzsku a v Španielsku ste našli viacerých spracovateľov ocele v určitých oblastí.

Ale Solingen…, ten bol a ostane len jeden. Niet lepšej reklamy na nôž, ako to, že je vyrobený v Solingene. Na to prišli mnohí.

A preto sa začalo špekulovať ako dostať toto logo i na výrobky, ktoré nemajú s daným regiónom nič spoločné. Snáď netreba zdôrazniť, že najmä producenti z Ázie by radi ozdobovali ich často „no name“ produkty týmto označením, deklarujúcim vysokú kvalitu a profesionalitu výroby. Mnohých z nás na parkovisku oslovil občan tmavšej pleti a ponúkal za smiešnu cenu zaručene originál solingen nože, či príbory. Ak ste podľahli, tak ste takmer určite kúpili „no name“ produkt, ktorého autor možno ani nevie, kde sa nachádza mesto Solingen.

V meste Solingen bolo registrovaných približne 80 firiem, ktoré majú právo v zmysle zákonnej úpravy, vyhlášky č. 91 z roku 1994, používať k svojmu názvu i logo Solingen.

Ako dovozcovia a zástupcovia viacerých solingenských producentov, ako aj najvýznamnejšieho tamojšieho výrobcu nožov Eduard Wusthof /Dreizack/, ktorý získava svetové ocenenia ako najlepší nôž, považovali sme za vhodné oboznámiť s týmito faktami tých, ktorí nie sú dostatočne alebo pravdivo informovaní o význame označenia Solingen na výrobkoch.

Považujeme tiež za našu povinnosť kontrolovať na trhu výskyt plagiátov a kópii originálov zo Solingenu a preto prijmeme každú vašu pripomienku, alebo informáciu, týkajúcu sa tejto problematiky.

Pre úplnosť tohto príspevku prikladáme k textu úplné znenie tohto právneho prepisu i s prekladom do jazyka slovenského. Takže, ak ste sa rozhodli pre výrobok zo Solingenu, určite vás nesklame. Ak ste si nie istí pravosťou, môžete tento problém konzultovať s nami.