Dobrou správou je, že splácať pôžičku a spotrebný úver sa darí väčšine ľudí. Nanešťastie sa môže stať aj to, že kvôli životnej situácii, dlhodobej práce neschopnosti alebo strate zamestnania sa vám nebude dariť splácať podľa vopred stanovených podmienok. Čo robiť v takom prípade?

Určite nepomôže uľahčovať situáciu a predstavovať si, že problémy zmiznú. Takéto veci fungujú len vo filmoch. Radšej urobte toto:

Komunikujte s poskytovateľom pôžičky

Ak máte pocit, že máte problém so splácaním, nečakajte na zázrak, ktorý príde sám od seba. Buďte proaktívny. O svojej situácii čo najskôr informujte poskytovateľa úveru a požiadajte ho o odklad splátok najneskôr do dňa splatnosti.

Inak bude on informovať vás o tom, že si neplníte svoje povinnosti.

Žiadne ďalšie pôžičky

Je tu aj možnosť zobrať si ďalšiu pôžičku s ktorou splatíte svoju terajšiu, ale táto možnosť nie je veľmi výhodná, pretože nič nerieši. Iba vymeníte jeden dlh za iný.

Využite refinancovanie

Refinancovanie je zo všetkých možností asi najbezpečnejšou voľbou. Najmä v prípade, že máte niekoľko úverov, ktoré musíte splácať. Refinancovanie vám umožní tieto úvery zlúčiť do jedného nového, čím zároveň získate možnosť vytvoriť si nový splátkový kalendár.