Premýšľate nad vybavením hypotéky, ale už teraz ste nepokojný koľko s tým bude papierovačiek a ako dlho to bude trvať ? My vás upokojíme, vybavenie hypotéky nie je až taký komplikovaný ani dlhý proces. Pozrime sa na to bližšie.

Na začiatok vybavovania hypotéky  bude potrebné, aby ste si urobili menší prieskum a vybrali si banku, ktorá vyhovie vašim predstavám o hypotekárnom úvere. Táto fáza vám asi zaberie najviac času, pokúste sa neunáhliť a byť pri získavaní informácií naozaj dôslední. Aby vám vyhľadávanie na internete išlo rýchlejšie, vezmite si na pomoc tento zoznam a postupne si pozrite všetky web stránky bánk. Väčšina by mala mať na webe hypotekárnu kalkulačku  resp. nájdete ju aj pod názvom úverová kalkulačka.  Táto hypokalkulačka vám poskytne orientačné informácie o výškach splátok za konktrétne časové obdobie aj s ohľadom na výšku požiciavanej splátky.

Keď si vyberiete banku, ktorá sa vám páči, pre podrobnejšie informácie sa následne informujte telefonicky a potom si dohodnite osobnú schôdzku. Rátajte s tým, že každá banka bude vyžadovať k podaniu žiadosti  štandartné dokumenty – potvrdenie o príjme, výpis účtu s príjmami, u podnikateľov daňové priznanie, znalecký posudok zakladanej nehnuteľnosti, list vlastníctva, poistenie atď. Čím rýchlejšie dokážete dokumenty skompletizovať, tým rýchlejšie viete podať žiadosť o schválenie hypotekárneho úveru.

Informáciu o schválení hypotéky  dostanete približne v priebehu 1-2 týždňov, pri expresnom vybavovaní to však môže byť aj do 24 hodín. Samotné načerpanie úveru po schválení žiadosti a podpísaní zmlúv, tiež nie je až tak časovo náročné –  rátajte s lehotou 3-7 pracovných dní. Pre presnejšie informácie o týchto lehotách sa však informujte v každej banke individuálne.