NEZÁVISLÝ KONZULTANT

Nezávislí konzultanti ako spisovatelia, prekladatelia, copywriteri, editori, marketingoví a seo poradcovia alebo akékoľvek iné povolanie, ktoré umožňuje rozdávať rady a pracovať na diaľku, je skvelá voľba kariéry pre tých, ktorí chcú mať svoj pracovný čas pod kontrolou. Ja som sa napríklad čiastočne živila prekladaním, ktoré sa dá robiť prakticky odkiaľkoľvek. Za dva týždne práce v mesiaci si potom môžete žiť v lacnejších krajinách typu Thajsko ako kráľ.

WEB DESIGNER

Vďaka tomu, že sa stal internet ľahko prístupný na väčšine miest sveta, je povolanie webdesignera ideálna práca pre technomády, ktorí chcú pracovať odkiaľkoľvek na svete a spojiť prácu s cestovaním.

Pre založenie vášho biznisu nebudete potrebovať žiadne veľké náklady. Len administratívne poplatky za vybavenie živnostenského oprávnenia, váš počítač, web a hosting. Ak už máte skúsenosti ako web designer, určite si dokážete vytvoriť krásny web sami.

PROGRAMÁTOR / kodér

Byť programátorom nie je pre každého, vyžaduje to veľa času stráveného za monitorom a riešením problémov nespokojných zákazníkov. Ak je to ale práve niečo, čo vás bude baviť a budete v tom dobrí, tak máte vyhraté. Po programátoroch je stále väčší dopyt po celom svete a je to jedno z tých povolania, ktoré môžete robiť skoro odkiaľkoľvek. Ak zájdete do akéhokoľvek coworking centra, vždy v nich uvidíte veľa programátorov a kodérov, ktorí pracujú buď pre niekoho na diaľku alebo vytvára svoje weby, programy a aplikácie.

DOMÁCE SLUŽBY

Stráženie detí, venčenie psov, au-pair, upratovanie domácnosti a podobné typy prác ponúkajú veľa možností, ako pracovať v zahraničí a cestovať zároveň. Okrem toho, práca tohto typu väčšinou umožňuje flexibilnú pracovnú dobu, takže aj počas toho, kedy budete v práci, budete mať veľa času pozerať miesta v okolí. Kvôli zárobkom sú najviac obľúbené západné krajiny, napríklad Veľká Británia, Španielsko alebo USA.

POHOSTINSTVA

Práca v baroch a reštauráciách môže byť skvelý spôsob, ako financovať vaše cesty. Voliteľné smeny vám dajú slobodu objavovať okolie. Čím bude lepšie váš jazyk danej krajiny, do ktorej sa vydáte, tým väčšiu budete mať možnosti uplatnenia. Ak viete aspoň základy jazyka, máte veľkú šancu nájsť si prácu.

SEZÓNNA PRÁCA

Sezónne ponuky práce ako zberač ovocia a pod. Len na niekoľko mesiacov v roku vám umožní našetriť dostatok peňazí, aby ste mohli zvyšok roka cestovať. Samozrejme len v určitých krajinách, ktoré vám poskytnú dostatočné finančné podmienky. Skúste napríklad Nový Zéland alebo Kanadu.

Letuška / PILOT

Prirodzená voľba pre tých, ktorí radi cestujú, je zvoliť si také povolanie, ktorého náplňou je cestovanie. Letušky, stewardi, piloti a ďalšie pozície vyžadujúce cestovanie do nových miest každý deň. To vám uľahčí navštíviť exotické miesta počas voľna, ktoré budete mať v destináciách. Tráviť väčšinu času vo výškach ale nie je pre každého.

SPRIEVODCA / inštruktor

Ste zamilovaní do nejakej krajiny alebo mesta? Tak prečo sa nepokúsiť pracovať ako sprievodca alebo delegát vo vašej obľúbenej lokalite, využiť tak vaše znalosti a skúsenosti a pomáhať ďalším cestovateľom spoznávať vaše obľúbené miesta. Pokiaľ viete ešte niečo ďalšie, treba krásne fotiť, alebo ste inštruktor lezenie, potápanie, jogy pod., Môžete si urobiť medzinárodnej certifikácie a ponúkať vaše služby v turisticky najobľúbenejších lokalitách sveta, kde sú tieto schopnosti veľmi dopytované.

Učiteľ angličtiny

Môžete tak získať v cudzine prácu na plný úväzok ako učiteľ angličtiny s pravidelnou mzdou (oveľa vyššie než majú miestni obyvatelia), a dokonca máte možnosť vyjednávať možnosti príspevku na cestu a ubytovanie. V Thajsku pracuje ako učiteľ angličtiny veľa ľudí, my treba stretli Julia z Brazílie, ktorý tu žije a učí už niekoľko mesiacov a zarobí si tu vraj lepšie ako doma.