Každý z nás z času na čas riešime, kde a ako uložíme svoje ťažko zarobené financie. Väčšinou je to zložitejší výber, hlavne preto, lebo náš bankový trh je presýtený bankami a je pomerne ťažké zorientovať sa na finančnom trhu.

Keď niekto rozmýšľa o uložené financií, zvažuje minimálne dva parametre. A to sú miera rizika a výnos. V prípade, že chce klient banky získať vyšší výnos a nebojí sa rizika straty hodnoty investície, môže uvažovať nad uložením finančných prostriedkov vo fondoch. Pre tých klientov, ktorí sú skôr opatrní a dávajú prednosť bezpečnosti uloženia investície pre vysokým výnosom, sú skôr určené bezpečnejšie spôsoby uloženia úspor. A to sú vo väčšine prípadov termínované vklady.

Čo je termínovaný vklad a aké sú možnosti?

Podľa Wikipédie je termínovaný vklad bankový produkt, ktorý je určený na zhodnotenie voľných finančných prostriedkov. Ide o produkt, ktorý je vhodný pre ľudí, ktorí si plánujú vložiť určitú sumu peňazí na vopred stanovenú dobu viazanosti (na určitý termín), bez výrazných výkyvov hodnoty.

Termínované vklady môžeme rozdeliť napríklad na:

  1. jednorazový – ide o termínovaný vklad, ktorý má pevne určenú výpovednú dobu a zaniká v termíne svojej splatnosti. Vkladateľ sa po uplynutí danej lehoty rozhodne, či po skončení splatnosti obnoví vklad na novú dobu splatnosti alebo použije finančné prostriedky na iné účely.
  2. automaticky obnovovaný – ide o termínovaný vklad, ktorý má presne určenú výpovednú dobu, ktorá sa však pravidelne obnovuje. Tak má vkladateľ istotu, že v prípade, že pozabudne na výber, tak mu budú financie aj naďalej prinášať výnos.

Aké sú konkrétne možnosti termínovaných vkladov v Poštovej banke?

Podobne ako aj iné banky, aj Poštová banka ponúka svojim klientom možnosť zhodnocovať svoje úspory cez termínované vklady. Konkrétne výhody sú:

  1. zhodnotenie úspor s úrokovou sadzbou od 1,70% p.a. – ide o zaujímavú úrokovú mieru napriek tomu, že všeobecne sú na slovenskom trhu úrokové miery pre termínované vklady pomerne nízke.
  2. možnosť sledovať nárast hodnoty cez internet banking – klient si môže z pohodlia domova sledovať nárast hodnoty termínované vklady cez svoj prístup do internet bankingu.
  3. vklad sa automaticky obnovuje – a preto sa nemusí klient obávať, že mu nebudú rásť výnosy z termínovaných vkladov
  4. ku dňu obnovy je možné pripísať úroky k úsporám alebo ich poslať na vybraný bežný účet – je to na zvolené samotného klienta. Ak si dá úroky pripísať k danému termínovanému vkladu, tak sa dá v prípade rovnakého úroku v budúcom roku vyšší výnos
  5. možnosť výberu časti úspor z termínované vkladu – ďalej sa zhodnocuje len časť termínovaného účtu. Nie je tak potrebné zrušiť termínovaný vklad a založiť nový s menším finančným obnosom.
  6. možnosť zriadenia termínovaného vkladu na pobočkách Poštovej banky, ale aj na všetkých poštách – toto je veľkou výhodou pre obyvateľstvo v menších mestách a dedinách. Zriadenie termínovaného vkladu je tak prístupné aj v tých oblastiach, kde nemusí byť pobočka inej banky.

Dá sa teda povedať, že termínované vklady z Poštovej banky zaujmú nielen dobrým zhodnotením úspor, ale aj ďalšími službami, ktoré prinášajú klientovi banky naozaj dobrý komfort. Jednou z nich je aj naozaj dobrá dostupnosť v rámci Slovenska.