V mestskej časti Bratislavy, v Dúbravke, rastie občianska výstavba a nachádzajú a sú tu aj rôzne zaujímavé byty na predaj. Ide o časť Bratislavy, ktorá bola ešte pred storočím dedinou a ktorá sa pripojila k Bratislave.

Z histórie vieme, že Dúbravka bola osídlená už v mladšej dobe kamennej. Osídlenie tu plynulo pokračovalo ďalej aj v rímskych časoch a v stredoveku. V stredoveku išlo o dedinku okolo vtedajšieho devínskeho hradného panstva. A tiež sa spomína na tomto území aj vplyv Chorvátov a ich osídlenie v stredoveku.

Dúbravka si po niekoľko storočí zachovávala svoj vidiecky a vinohradnícky ráz. Ten sa zachoval aj po pripojení Dúbravky k Bratislave v roku 1945. Podstatnejšie zmeny prišli v 70-tych rokoch, kedy sa začala výraznejšie stavať panelová výstavba. Nové byty v Dúbravke rástli pomerne rýchlo.

Nové byty v Dúbravke však prinieslo do tejto mestskej časti určitú disharmóniu. Ostro kontrastovali s typickým vidieckym a vinohradníckym štýlom života. Návrat k prírode je v takomto prípade veľmi náročný proces.

Nové byty Dúbravka – zasadené v prírode

Zhruba od roku 2000 však niektorí developeri kladú na výstavbu nových bytov v Dúbravke väčšie nároky – ohľaduplnejšie voči prírode a kultúre tejto mestskej časti. Niektoré novostavby Dúbravka sa už stavajú tak, aby bol zohľadnený spôsob bývania v danej lokalite a aby sa plne rešpektovala okolitá príroda.

Tento návrat k ohľaduplnému zasadeniu bývania do prírody s rešpektovaním okolitej urbanizácie ponúka vo svojich nových bytoch aj developerská spoločnosť YIT. V novostavbách Tammi v Dúbravke spojila bývanie v meste a umiestnenie kvalitných bytov v tesnej blízkosti prírody. Okrem toho, tieto byty rešpektujú aj energetickú ohľaduplnosť voči prírode – YIT používa v novostavbách v Bratislave kvalitné materiály, ktoré umožňujú dlhodobo šetriť na energiách.

YIT byty Tammi v Dúbravke sa vyznačujú aj dobrou občianskou vybavenosťou v okolí a dopravnou dostupnosťou do ostatných častí Bratislavy. Dá sa tak autom rýchlo dostať do práce alebo do školy.

Nové byty Tammi sú obklopené zeleňou. Ide o jednu z najzelenejších častí Bratislavy. V tesnom susedstve sú Malé Karpaty, kde sa dá ísť na výlety, či už pešo alebo na bicykli. V blízkosti je aj známy turistický cieľ Devínska Kobyla, na ktorú sa dá ísť po nenáročnej trase. Novostavby YIT sú tak zasadené do blízkej prírody a to je výbornou možnosťou pre relax a oddych.

Okrem turistiky do Malých Karpát sú k dispozícii v blízkosti novostavby Tammi aj rôzne športové aktivity. V blízkosti je napríklad Park Družba alebo Zóna Pekníkova. Nachádzajú sa tam rôzne športové ihriská, korčuliarske dráhy, tenisové kurty a oddychové zóny. V lete sú pre veľa obyvateľov Dúbravky obľúbeným miestom kúpalisko Rosnička a kúpalisko Lamač.

Dúbravka – YIT novostavby a príroda

Dá sa teda povedať, že v Dúbravke sa v posledných rokoch podarilo prepojiť bývanie v meste a ohľaduplný vzťah k prírode. Novostavby YIT sú toho dôkazom. Na týchto novostavbách môžeme vidieť, že je možných aj takýto prístup. Je síce náročnejší a vyžaduje viac aktivity a záujmu o prírodu, ale v konečnom dôsledku prináša obyvateľom lepšie a plnohodnotnejšie bývanie.