VPN  – Virtual Private Network.

VPN (anglicky: Virtual Private Network) môžeme  preložiť ako virtuálna súkromná sieť.  VPN je sieť niekoľko tisíc serverov (počítačov),ktoré sú strategicky rozmiestnené po celom svete. VPN sa nazýva súkromná alebo privátna sieť,pretože je je šifrovaná.

  • Zmena IP adresy a šifrovanie

VPN funguje tak,že po pripojení na internet cez takzvaný VPN tunel sa zmení vaša pôvodná IP adresa na zahraničnú a všetka komunikácia medzi vami a internetom prebieha šifrovane.

  • Anonymné surfovanie

Vďaka VPN budete na internete anonymný a vaše surfovanie bude oveľa bezpečnejšie ako doteraz. Nikto,dokonca ani váš poskytovateľ pripojenia na internet nezisti po akých stránkach ste surfovali alebo čo ste sťahovali či posielali na internet.

Pomocou siete VPN zabránite online sledovaniu a pripojíte sa na bezpečný internet. Viac informácii v článku „ Pripojte Sa K VPN A Užívajte Si Online Slobodu.

 

  • Prelomenie geografických obmedzení

Niektoré webové stránky a iný obsah sú geograficky obmedzené iba na určité krajiny, a preto nie je k nim prístup zo zahraničia.  Zmenou IP adresy sa na takýto obsah v pohode dostanete. Takto si otvorite všetky blokované stránky,ktoré doteraz boli pre vás tabu.

Ak sledujete žive TV cez internet alebo streamujete filmy či iný video obsah určite ste sa už stretli z oznamom,že tento obsah nie je vo vašej krajine povolený.

Ak na stramovanie médii používate multimediálne centrum z KODI (Android Box) kvôli geografickým obmedzeniam a cenzúre nefungujú niektoré zahraničné doplnky (Addons) Riešením je VPN. Aplikáciu PureVPN môžete priamo nainštalovať do KODI podľa návodu “ PureVPN Addon – Ako Nainštalovať Doplnok Do KODI

Pripájate sa na verejné Wi-Fi siete?

Najviac ste ohrozený ak sa pripájate na verejné Wi-Fi siete v kaviarňach,reštauráciach,v hoteloch,v autobuse alebo vlaku, či inde na verejnosti. Ak v takýchto prípadoch nepoužívate službu VPN hrozí, že vám niekto prečíta vašu súkromnú poštu,SMS či e-mail.

Ďaleko horšie sú prípady keď hacker z vášho mobilného telefónu alebo tabletu  vytiahne vaše osobné údaje,čísla kreditných kariet,prístupové údaje a heslá.

Preto nezabúdajte sa vždy pripojiť na verejnú Wi-Fi cez sieť VPN!