Kniha je vhodná pre všetkých ktorý vedú školenia, semináre, workshopy a prezentácie

Kniha Lektorské zručnosti ma hneď zaujala výborným spracovaním : prináša reálny pohľad na prácu lektora, od A po Z. Práve takáto,,kuchárka“ lektora tu dlho chýbala. Je napísaná nie len odborne, ale hlavne zo srdca. Z môjho pohľadu nie je určená len pre začínajúcich lektorov, ale aj pre tých, ktorí sa potrebujú ohliadnuť a zamyslieť sa, ako ešte oživiť a vylepšiť svoje školenie.

V 11- nástich kapitolách si postupne prejdete prípravu školenia, naučíte sa pripraviť obsah a dĺžku školenia tak, aby bolo dynamické a pútavé pre účastníkov, naučíte sa prednášať pre rôzne typy účastníkov a klásť im hodnotné otázky , ktoré rozprúdia diskusiu a sú dôležité na budovanie vzťahu s účastníkmi.

V knihe nájdete napríklad aj návod na to, ako sa diplomaticky a zároveň efektívne vysporiadať s účastníkmi, ktorí vyrušujú, sú nevhodne naladení či prípadne príliš aktívni na úkor ostatných.
Je to výborná príležitosť, ako sa vyhnúť zbytočným chybám vo vedení tréningu a naučiť sa pútavo prednášať problematiku.

Autorka knihy Lektorské zručnosti Ivana Miklovič je už viac ako desať rokov lektorkou osobnostného rozvoja. Účastníci ju často oceňujú za jej inovatívny prístup k školeniam, ľudský, chápavý prístup k účastníkom, pripravenosť a profesionálne odvedenie svojej práce.

Práve preto mi čítanie knihy vôbec neprišlo ako nejaké lacné návody na efektivitu, je vidieť ze autorka sa vzdelávaniu dospelých zaoberá dlhodobo, aj preto na 234 stranách knihy nájdete to najlepšie čo sa dá naučiť len skúšaním nových techník a vylepšovaní školení.

Konečne niekto zachytil metodiku lektorovania , celý proces od začiatku – identifikácie potrieb, až po koniec – hodnotenie vzdelávania. Co však najviac oceňujem na tejto knihe je množstvo rád a tipov z praxe.

Je tam veľa kreatívnych vecí a možností ako si prispôsobiť svoje školenie a najmä ma oslovila časť kladúca dôraz na také možno malé detaily (aj neformálne) počas školenia. Odporúčam všetkým tým ktorí nielen robia školenia, ale aj rôzne mládežnícke dobrovoľnícke aktivity , stretká, kurzy.

Prečo vlastniť práve túto knihu?

Kniha lektorské zručnosti vám odhalí pohľad na metodické zákonitosti lektorskej práce.
Rozoberá jednotlivé fázy školenia a odpovedá na otázku, čo a prečo robiť v danej fáze. Okrem toho je kniha Lektorské zručnosti nabitá množstvom inšpiratívnych tipov, ktoré môžete využiť priamo v praxi.
Aj keď zvládate školenia, kniha vás naučí ako profesionálnejšie robiť svoju prácu, ako byť co najužitočnejší pre účastníkov školení.