Milovníci fujary a ľudovej hudby sa stretnú od piatku 28. až do nedele 30. septembra 2018 v Kaštieli Čičmany na Celoslovenskom stretnutí fujaristov.   Podujatie

s medzinárodnou účasťou má názov: „Dedičstvo otcov, zachovaj nám, Pane!“ Hlavný program podujatia bude rozdelený do dvoch dní v sobotu a v nedeľu a očakáva sa na ňom účasť viac ako 60 fujaristov a stoviek návštevníkov.

 

Mgr. Daniela Srnanková z Krajského kultúrneho strediska v Žiline, ktoré je hlavným organizátorom programu, k tomu uviedla: ,,Slovensko je neodmysliteľne späté

s pastierskou kultúrou, ktorej hudobnú zložku si nevieme a ani nemôžeme predstaviť bez fujary. Tento u nás azda najznámejší ľudový hudobný nástroj je právom od roku 2005 zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Na Slovensku má svojich milovníkov aj dnes a práve tí sa stretnú 28.-30. septembra 2018 v Čičmanoch na Celoslovenskom stretnutí fujaristov – Dedičstvo otcov, zachovaj nám, Pane! V sobotu a

v nedeľu sa návštevníkom predstavia jednotliví fujaristi z celého Slovenska, ktorých doplnia folklórne skupiny, a to Podpoľanec z Detvy, Združenie autentického folklóru Pohronci, FS Priehyba z Heľpy, Mužská spevácka skupina Chlopi z Heľpy, Trombitáši Štefánikovci, Trombitáši FS Hájiček z Chrenovca-Brusna, Jozef Pobočík z Brvnišťa, Klub autentického folklóru Hojana zo Žiliny spolu s ľudovou hudbou Štefana Belku, Soubor lidových písní a tanců Valašský Vojvoda z Kozlovic z Českej republiky a domáca FSk Lastovienka z Čičmian.“

 

Súčasťou festivalu je výstava pastierskych hudobných nástrojov Odkazy majstrov. Vernisáž autorskej výstavy Tibora Mahúta z Terchovej sa uskutoční v piatok 28. septembra o 17. 00 hod. v priestoroch Kaštieľa Čičmany.

 

„Režisérom 12. ročníka Celoslovenského stretnutia fujaristov v Čičmanoch je muzikant a výrobca hudobných nástrojov Michal Fiľo. Čestnými hosťami podujatia sú Juraj Sarvaš, herec, režisér, scenárista a pedagóg a Oskár Elschek, významný etnomuzikológ, hudobný vedec a univerzitný profesor. Hlavným organizátorom festivalu je Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, spoluorganizátormi sú Obec Čičmany, Kaštieľ Čičmany a ZAF Pohronci. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu a Žilinský samosprávny kraj,“ uviedla D.Srnanková.

 

Vynovený barokovo – klasicistický Kaštieľ Čičmany, kde je dnes penzión s reštauráciou, sa opakovane stáva hostiteľom celoslovenského stretnutia fujaristov. Milovníci folklóru sa tu stretávajú po celý rok počas viacerých podujatí plných slovenského folklóru. V tomto roku sa tu uskutoční ešte v nedeľu 7. októbra 2018  Škola plieskania bičom.

 

Samotná rázovitá obec Čičmany je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a medzinárodne je známa svojou nezameniteľnou národopisnou lokalitou, charakteristickými starobylými krojmi, svojráznym folklórnym prejavom a predovšetkým maľovanými drevenicami. Čičmany sú najvyššie položenou obcou žilinského okresu – nachádzajú sa

v čičmianskej kotline pod vrchom Strážov, v Strážovských vrchoch, v nadmorskej výške 650 metrov nad morom, 40 km južne od Žiliny.

 

Od roku 1977 bola dolná časť obce vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu kvôli špecifickým maľovaným dreveniciam s bielymi vzormi, ktoré sú známe po celom svete. Celkovo sa v nej nachádza 110 chránených objektov, z ktorých je 36 vyhlásených za kultúrnu pamiatku. Ornamentácia domov začala v obci pred cca 200 rokmi a vypovedá o zručnosti vtedajších obyvateľov. V minulosti sa pri zdobení používalo vápno, no neskôr ich nahradili trvácnejšie farby. Čičmianske ornamenty sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva a dnes zdobia olympijské oblečenia slovenských športovcov. Tieto vzory tvoria aj významnú časť slovenského ornamentálneho pokladu. Ich zaujímavosť spočíva v tom, že sú veľmi jednoduché: krížik, kosoštvorec, guľôčka, trojlístok, srdiečko, špirálka, čiarka, bodka, vlnovka, cikcak a baranie rožky. Okrem maľovaných dreveníc sa Čičmany preslávili svojimi nádhernými krojmi.

 

Kaštieľ Čičmany je dnes penziónom s reštauračnými službami a hostincom. Ponúka ubytovanie pre 27 osôb v deviatich komfortne zariadených dvojlôžkových izbách s možnosťou jednej až dvoch prísteliek. Vo vynovených priestoroch kaštieľa nájdete na stenách originálnu výzdobu s čičmianskymi motívmi. Pôvodne zemepanský kaštieľ  bol postavený koncom 18. storočia a v roku 2015 prešiel kompletnou rekonštrukciou. Posledným vlastníkom bol gróf Leopold Berchtold, minister zahraničia Rakúsko-Uhorska. Kaštieľ je ideálny nielen ako základňa pre turistiku, ale aj na konanie firemných eventov, teambildingov, menších kongresov a firemných večerí.

 

V samotných Čičmanoch ešte stojí za návštevu tamojší kostol v barokovom slohu, ktorý je zasvätený Nájdeniu sv. Kríža. V lyžiarskom stredisku Javorinka v Čičmanoch sa nachádza 6 lyžiarskych vlekov Tatrapoma. Areál ponúka ideálne podmienky pre rodinnú lyžovačku. Lyžiarom a snowboardistom sú k dispozícii 3 zjazdovky rôzneho stupňa obťažnosti.

 

V okolí Čičmian sa oplatí navštíviť napríklad Kúpele Aphrodite v Rajeckých Tepliciach (27 kmod Čičmian), Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej (16 km), Národnú zoologickú záhradu Bojnice (37 km), Bojnický zámok, nedávno otvorenú vyhliadkovú vežu v Bojniciach, Znievsky hrad (26 km), Sklársky skanzen Valaská Belá (21 km).

 

Viac informácií: www.krkszilina.sk , www.kastielcicmany.sk , info@kastielcicmany.sk, +421 917 997 229