Aká je výhoda hliníkového zábradlia oproti pozinkovanej oceli?

  1. Váha

Skúsme si prepočítať váhové zaťaženie stavby bežného panelového domu. Panelový dom o 13 poschodiach má na sebe 78 balkónov o veľkosti 1m x 3,5m x 1m, čo je celkom 429 bm zábradlí. Jeden bežný meter hliníkového zábradlia firmy ALZABRADLI s.r.o. model L2 váži cca 4kg, čo je celkom zaťaženie pre dom 1,7 tony. Jeden bežný meter oceľového zábradlia v rovnakom prevedení váži cca 35kg, čo je zaťaženie pre dom 15 ton. Deväťnásobné zaťaženie oproti hliníkovej konštrukcii môže mať neblahý dopad na podložie i na samotnú konštrukciu, mnohokrát dosť schátraných panelov držiacich vysuté balkóny. Nehľadiac na to, že mnoho ľudí v týchto bytoch robí rôzne zásahy do stien, vrátane ich odstránení. Snažia sa tak rozšíriť alebo spojiť niektoré miestnosti. Neuvedomujú si ale, že väčšina panelových domov je stavaná tak, že nosné steny sú práve tie vnútorné. Takzvaný krížový systém stavania je oproti obvodovému omnoho stabilnejší a asi by prežil i zásah lietadlom. Nemožno ale meniť dispozičné riešenie vnútornej konštrukcie oproti obvodovému kde vnútorný priestor je variabilný. Následné zaťaženie domu o 15 ton potom môže mať fatálne následky.

  1. Životnosť

Zábradlie z ocele, ktoré je žiarovo zinkované má životnosť od 5 od 15 rokov podľa kvality spracovania a množstva vrstvy pozinkovania. Je mnoho chýb, ktorých sa firmy ponúkajúce zábradlia z pozinkovanej oceli dopúšťajú. Jedna základná je, že zábradlie rozdelia na jednotlivé časti, aby sa dalo jednoduchšie prepravovať a pozinkovať. Následne potom zvaria jednotlivé časti k sebe a až na stavbe zvary zamaskujú zinkovou farbou. Práve v zvaroch, kde je len farba a nie žiarom nanesený zinok začne zábradlie hrdzavieť už druhým rokom a postupne sa hrdza dostáva od zvarov ďalej. Poznáte to napríklad z odkvapov, ktoré sú z pozinkovaného plechu. Začnú hrdzavieť tam kde bol plech narušený, napr. vŕtaní, aby sa prichytil. Tam sa začne hrdza prejavovať takmer okamžite a postupuje ďalej. Ďalšia chyba je, že profily nie sú na koncoch dôkladne zavarené, ale nechajú sa odkryté. Výrobcovia dúfajú, že zinok pretečie aj do vnútorných stien profilov, mnohokrát aj žiadajú zinkovňu o to aby sa tak stalo. Do vnútorných stien ale nikto nevidí a zinkovne na to nedávajú záruku. Máme skúsenosť, že sa tak v podstate nikdy nestane, nakoľko zinkovanie je drahé, počíta sa na plochu štvorcovú. A pokiaľ sa zinkuje vo vnútri, plocha je dvojnásobný, tak isto aj cena je potom vyššia. Obchádza sa to teda tak, že sa to vo vnútri pozinkuje len na oko a zaslepí až pri montáži nejakou plastovou krytkou. Do profilov sa urobia odtokové otvory. Zákazník sa potom diví, že po dvoch rokoch mu z odtokových otvorov vyteká po fasáde hrdzavá voda, ale to už je jasné, že hnilobný proces začal vo vnútri profilov a bude pokračovať. Pokiaľ si niekto myslí, že odtokové otvory zaslepí, bude sa diviť v zime kedy nahromadená voda v profiloch zamrzne a celý profil, väčšinou ten spodný, praskne. Zamrznutá voda sa rozpína a má obrovskú silu. Ďalší problém je povrchové poškodenie pozinkovanej vrstvy, napríklad oderom, alebo nechceným otlčením. Stačí snaživá paní domáca, ktorá na škaredé pozinkované balkóny pripevní kvetináče alebo vešiak na bielizeň. V mieste poškodenia sa začne ihneď tvoriť hrdza a postupuje ročne cca vždy 3-5 násobku objemu poškodenia. Do 10 rokov máte zábradlie hrdzavé a všetky omietky špinavé. Ďalšia kapitola sama o sebe je kvalita zvarov a povrchu kovových profilov pred zinkovaním. Pokiaľ je povrch už hrdzavý, alebo zvary majú bublinky, začne sa zinok veľmi rýchlo lúpať a sprístupní tak kov vode. Bublinky sú najprv okom nepozorovateľné, ale vplyvom teplotných zmien – leto, zima – sa rozširujú a vytvoria v tinku mikrotrhliny.

Toto všetko odpadá u hliníkového zábradlia ALZABRADLI s.r.o. Hliník proste nehrdzavie, nepodlieha vplyvu počasia a jeho povrchová úprava, či už lakovaním alebo eloxovaním, je skôr designovou záležitosťou. Pokiaľ sa lak alebo elox poškodí, poškodenie sa ďalej nerozširuje, a keď je povrch po xxx rokoch už mnoho poškodený, jednoducho sa znova natrie. Špinavé omietky od hrdze tiež nehrozia a pokiaľ natečie do vnútorných priestorov profilov voda, vytečie odtokovým otvorom a nezanechá žiadnu stopu. Po skúsenostiach vieme, že najlepšia povrchová úprava je elox, je takmer nesmrteľný a dobre odvádza vodu. Zábradlie sa tak pri každom daždi samo omyje a pokiaľ sú profily guľaté a nie hranaté, dokonca nezostanú na povrchu ani zaschnuté kvapky. Životnosť hliníku je zatiaľ bez obmedzenia. Od doby keď sa začal používať sa zatiaľ nestalo, že by sa musel meniť kvôli korózii,, ale skôr kvôli designu, ktorý sa mení rýchlejšie ako je životnosť hliníku.

  1. Prepravné náklady a náklady na montáž

Náklady na prepravu ťažkej oceli sa začne prejavovať  už jej obstaraním v základnom tyčovom stave. 15 ton oproti 1,7 tonám je naozaj na cene dopravy poznať. Ciest u zváraného zábradlia je hneď niekoľko. Cesta od dodávateľa hutného materiálu do dielne na výrobu. Z výroby do zinkovne a zo zinkovne buď rovno na stavbu alebo niekam na uskladnenie a potom na stavbu. Ďalšie náklady vznikajú pri samostatnej montáži, proste 180-200 kg konštrukciu neunesiete. Všetko musí obstarať ťažká technika a žeriavy. To niečo stojí a platí to samozrejme zákazník. Tiež umiestnenie a kotvenie takéhoto zvarenca je oveľa nákladnejšie, kotvenie musí byť prispôsobené na mnohonásobne väčšiu hmotnosť a pri osadení musí byť tiež dostatok rúk, ktoré osadenie zaisťujú a títo ľudia a ich počet opäť všetko len predražuje.

Hliníkové zábradlie ALZABRADLI s.r.o., ktoré vyrábame je tak ľahké, že všetku dopravu si zabezpečujeme sami, stačia na to bežné predĺžené dodávky a nemusíme objednávať drahých kamiónových dopravcov. Pri použití eloxovaného zábradlia odpadá dokonca aj cesta do lakovne, pretože eloxované profily sú opatrené povrchovou úpravou už od výroby a nie je potrebné ich ďalej ošetrovať. V súčasnej dobe sme vytvorili 40 modelov zábradlí, ktoré sa montuje z profilov, bez zvárania. Prezrieť si ich môžete na našich stránkách www.zabradlie.sk

  1. Cenové porovnanie a termín výroby

Mnoho investorov a zákazníkov sa čuduje, že po sčítaní všetkých nákladov na obstaranie zábradlia z hliníka od firmy ALZABRADLI s.r.o. je cena o 15-30% nižšia ako u zábradlia z pozinkovanej ocele. Je to jednoduché. Menšie náklady na dopravu, ľudí, subdodávateľov, vyváži vo finále zvýšenú cenu za kvalitnejší a modernejší materiál akým je konštrukčná zliatina hliníka triedy AlMgSi0,5 podľa EN AW 6060. Vďaka tomu, že všetok materiál na výrobu držíme neustále skladom, máme vlastný vozový park a skúsených montážnikov s dlhoročnou praxou. Výrobu a následnú montáž môžeme zabezpečovať takmer obratom bez zbytočných problémov, ktoré väčšinou spôsobuje veľké množstvo subdodávateľov, ktorí sú potreba na výrobu a osadenie oceľového pozinkovaného zábradlia. Nehľadiac na to že celá naša výroba je certifikovaná podľa európskych štandardov a podľa slovenskej a európskej legislatívy. Na zábradlie od firmy ALZABRADLI s.r.o. dostanete certifikát a záruku 10 rokov. Cenu Vášho dopytovaného zábradlia si jednoducho a rýchlo vypočítate sami, pomocou kalkulačky ceny zábradlia umiestnené na našich stránkach www.zabradlie.sk

Firma ALZABRADLI s.r.o.

Autor: Petr Schön

www.zabradlie.sk