Uvažujete nad bývaním v ekologickom modernom dome z progresívnych materiálov? Bývať sa dnes dá jednoducho a pritom pohodlne a ekologicky. Takýmto riešením je drevený dom z polárnej borovice od fínskej spoločnosti Kontio, lídra na trhu drevených domov.

Bývanie v drevenom dome má množstvo výhod a pre organizmus človeka je výrazne priaznivejšie ako bývanie v klasickom dome či paneláku.  Vplyv masívneho dreva pri relaxácii a oddychu zlepšuje rovnováhu tela a mysle. Aj potreba tepla na vykurovanie v drevostavbe je podstatne nižšia ako v klasických domoch a celkovo z hľadiska energetickej náročnosti (výstavba, prevádzka, likvidácia) sú drevené domy energeticky najefektívnejšie . Drevené nosné rámy obsahujú kvalitnú tepelnú izoláciu, ktorá predstavuje zabezpečenie nadštandardnej tepelnej ochrany domu.

Drevené domy sú akusticky vhodnejšie. Masívne drevo má prirodzenú schopnosť absorbovať vlhkosť, keď je vlhkosť vzduchu príliš vysoká, a to zabezpečuje ideálnu vlhkosť vnútorného vzduchu (v rozmedzí od 30% do 55%). Keď vlhkosť vzduchu v určitom okamihu klesne pod optimálnu úroveň, vlhkosť sa uvoľní späť do miestnosti pri zachovaní vysokej kvality ovzdušia.

Ďalšou výhodou je jednoduchšia konštrukcia a rýchlejšia výstavba drevodomov, vďaka čomu sú nároky na stavenisko a zaťaženie okolia pri stavbe minimálne. Drevo, ktoré tvorí nosný systém drevostavieb, sa vyznačuje vysokou pevnosťou pri nízkej hmotnosti. Mechanická pevnosť a tuhosť drevostavby je zabezpečená celkovým konštrukčným systémom a tvarom stavby.

So stavbou drevených domov sa spájajú aj rôzne mýty. Tie sú spôsobené najmä skúsenosťami s neodbornou prácou stavbárov.  Či už ide o rýchlo horiace drevo, podľahnutie hubám a červotočom či vhodné podmienky pre hlodavcov, na tieto problémy môžete natrafiť, iba ak pre výstavbu drevostavby využijete spoločnosť s nedostatkom skúseností a odbornosti, ktoré nedodržiava predpísané norm.

KONTIO už viac ako 35 rokov stavia drevené domy a zruby rôznych modelov. Momentálne patrí KONTIO medzi najväčších producentov drevodomov a zrubov na svete. Firma dodnes dodala viac ako 35 tisíc zrubových stavieb.