Poznáte to, najprv si kúpite pozemok, potom postavíte podľa plánu domček a keď je trochu času a peňazí aj na také veci ako je okolie domu, začnete špekulovať o záhrade. Obzeráte si iné záhrady, ale stále neviete aké dekorácie alebo niečo iné na spríjemnenie času v záhrade by ste mali použiť.

Mnoho domácich paní si to neuvedomuje, ale okrem záhradného nábytku, ktorý je skôr úžitkový ako dekoračný, je tu mnoho možností na kombinovanie vecí, tvarov, farieb, materiálov a podobne. Asi najvýraznejšie sú oblúky a pergoly. Chce to síce trochu času, kým krásne obrastú kvetmi, ale výsledok časom stojí za to. Takto si môžete okrášliť každý vchod do záhrady. V súčasnosti sa už dá vybrať si z rôznych materiálov a štýlov. Okrem klasického dreveného už sú aj kovové oblúky napríklad v antickom štýle.

Kvetináče – klasické, samozavlažovacie a iné

Ale najčastejšou dekoráciou, o ktorej gazdinky uvažujú ako o prvej, sú azda kvetináče. Stále sú najobľúbenejšie klasické kvetináče, ale čoraz viac gazdiniek začína objavovať aj výhody samozavlažovacích kvetináčov. Samozavlažovacie kvetináče majú samoregulačný zavlažovací systém, pri ktorom si rastlinky odoberajú len toľko vlahy koľko potrebujú. Pri týchto kvetináčoch sa nemusia obávať slabého alebo prílišného zalievania. Zásobníky v samozavlažovacích kvetináčoch kopírujú podmienky v pôde, kedy si vlastne korienky rastliniek odoberajú z pôdy len také množstvo vlahy, aké potrebujú. Tieto kvetináče je možné aj upevniť na stenu alebo nechať voľne. V poslednom období sa taktiež stávajú čoraz obľúbenejšími aj kvetináče na bylinky. Prinášajú úžitok aj vo forme voňavých byliniek hlavne pre letné obdobie. V lete sú nezastupiteľnou pochutinou hlavne pri grilovačkách.

Rozdiely medzi jednotlivými typmi kvetináčov si môžete prečítať v článku: Kvetináče v exteriéri a interiéri

Tým, ktorí majú aj krásne predzáhradky, alebo jazierka v záhrade, odporúčame vybrať si napríklad nejakú sošku, či už postavičku alebo zvieratko. Veľmi sú obľúbení červení trpaslíci, ktorí majú v sebe zabudované aj orientačné solárne svetlo. Svetlo je samonabíjacie a trpaslíci vás pomocou neho bezpečne dovedú ku vchodu. Ak máte aj záhradné jazierko, potom si môžete vybrať aj z ponuky vodných zvieratiek (napríklad žabky alebo korytnačky). Záhradnej fantázii sa medze nekladú.