Nový notebook ? Pri výbere sa zamerajte na tieto parametre!

Konečne ste sa rozhodli kúpiť nový notebook? Výborne! No viete, na čo by ste si mali dať pri výbere pozor? A vôbec, aké parametre si jednoznačne všímať? Na tieto, ale i mnohé ďalšie otázky nájdete odpovede práve v tomto článku.
notebook asus

Aké notebooky poznáme?

Už na úvod treba podotknúť, že poznáme viacero typov notebookov. Netbooky sú malé, ľahké a zmestia sa skutočne kamkoľvek, no čo sa týka výkonu, nečakajte nič extra. Sú určené predovšetkým pre surfovanie na internete alebo písanie poznámok na prednáške, ale zložitejšie operácie na nich neuskutočníte.

Ďalším typom sú ultrabooky, ktoré sú ultra tenké. V porovnaní s predchádzajúcim typom sú o niečo väčšie, môžu sa pochváliť prvotriednym dizajnom a pomerne i vysokým výkonom. Zamilujú si ich všetci tí, ktorí si dajú záležať na peknom dizajne, ale i rýchlosti či silnom výkone.

Notebooky 15″ patria medzi tie najrozšírenejšie, a to z viacerých dôvodov. Hodia sa nielen na prácu, ale i hranie počítačových hier, a vďaka väčšej obrazovke sa môžu pochváliť dobrým rozlíšením, optimálne veľkou pamäťou i slušným výkonom. Sú obľúbené najmä u študentov, ale miesto si nájdu tiež v kanceláriách a koniec koncov i domácnostiach.

O niečo menšie než stolové počítače sú notebooky 17″, ktoré zvládnu i ťažšie funkcie a operácie, a to najmä vďaka výbornému výkonu. Nevýhoda je asi len to, že sú dosť veľké, a teda i ťažšie, čiže sa o niečo horšie prenášajú. Ale pre tých, ktorí chcú mať tento notebook umiestnený výhradne doma či v práci, teda ho nepotrebujú ustavične prenášať, je skvelou voľbou. Najmä, ak chcete vymeniť starý stolový počítač za niečo praktickejšie.

Na čo si dať pozor pri výbere?

Pri výbere si všímame operačnú pamäť, pričom ak vám bude stačiť prehliadať weby, pokojne siahnite po 4GB, pri náročnejších operáciách ako sú počítačové hry či úprava videí, sa oplatí investovať aspoň do 8GB a väčšej operačnej pamäte. Čo sa týka procesoru, poznáme viacero typov a medzi tie najznámejšie patri Core i3, i5 alebo i7, čiže aj v tomto prípade sa rozhodujete na základe toho, k čomu vôbec notebook budete potrebovať. Ideálne je siahnuť po procesore Intel Core i5 a lepšom, no nič nepokazíte ani viacjadrovým procesorom značky AMD.

A čo grafika? Ak vám bude stačiť prehrávať videá vo vysokom rozlíšení, postačia vám integrované grafické čipy, no pri hraní zložitejších hier jednoznačne zvoľte samostatné grafické karty, napríklad NVIDIA GeForce 940MX alebo AMD Radeon R5 M430. V neposlednom rade je to uhlopriečka i displej notebooku, ktorý môže byť matný alebo lesklý.
Pri kúpe notebooku je určite dobré sa zamerať aj na značku, pričom kvalitné notebooky ponúka niekoľko výrobcov. Notebooky značky ASUS patria medzi nich. Ďalší dobre známy výrobcovia sú Lenovo, Dell alebo Apple.

A rada na záver? Ak ste v oblasti počítačov a notebookov „neznalec“, vždy je lepšie poradiť sa s odborníkom, ktorý vám pomôže s výberom a spoločne nájdete taký, ktorý bude spĺňať vaše očakávania a požiadavky.