Výrobcovia strešných krytín vedia, že najťažšie je dosiahnuť ich farebnú stálosť aj po desaťročiach. Príčinou je UV žiarenie, ktorému sú vystavené. Väčšina bežných krytín po rokoch UV žiareniu neodolá a farebne sa zmení. Jednou z mála výnimiek sú pálené keramické škridly značky Tondach. Vďačia za to špeciálnej povrchovej úprave a tomu, že svoju farebnosť nemajú z dodatočného farbenia, ale jej základom je výpal. Informuje o tom produktový manažér spoločnosti TONDACH SLOVENSKO, s.r.o., Peter Šebeňa.

 

,,Pálená škridla Tondach výpalom získa bezkonkurenčnú farebnú stálosť počas celej doby životnosti bez akejkoľvek dodatočnej údržby. Je to škridla, ktorá nikdy nevybledne. Špeciálna povrchová úprava škridiel ponúka krásu a farebnú stálosť, ktorá vydrží niekoľko generácií. Viac ako 25 farebných odtieňov v matnom i lesklom prevedení a rôznorodé modely škridiel prepožičajú každému domu želanú jedinečnosť. Vďaka precíznemu spracovaniu na vysokej remeselnej úrovni sú to odolné a trvácne krytiny so životnosťou min. 80 až 100 rokov bez akejkoľvek údržby. Extrémnu odolnosť a dlhú životnosť dosahujú vďaka výpalu, ktorý prebieha pri teplote nad 1000 °C,“ vysvetlil P. Šebeňa.

 

Dodáva, že škridly Tondach sú vyrobené z prírodného materiálu bez chemických prísad za prítomnosti štyroch elementov – zeme, vody, vzduchu a ohňa. Pálená škridla Tondach je ocenená európskym certifikátom kvality „natureplus“.

 

,,Tradičnú tehlovú farbu pálenej škridly Tondach spôsobujú oxidy železa a výpal pri teplote vyššej ako 1000 °C. Farba škridly je rovnaká v celom reze. Rôzne farebné odtiene sa dosahujú vďaka engobám a glazúram. Pri engobovaní sa na vysušený výrobok nanesie vrstva ílovitého bahna s potrebným obsahom minerálov a oxidov kovov. Podľa druhu a množstva oxidov v hmote, nadobudne po výpale povrch krytiny požadovaný farebný odtieň. Engoba má matný až mierne lesklý povrch. Pri glazúre sa na povrch škridly nanesie ešte vrstva oxidov kremíka, ktorá pri výpale vytvorí sklovitý nepriepustný film a získa vysoko lesklý povrch. Pálená krytina TONDACH® je preto odolná a udržuje si svoju farebnosť počas celej životnosti. Aj preto firma poskytuje na svoje výrobky záruku 33 rokov,“ konštatuje P. Šebeňa.

 

Ďalej upozorňuje na to, že práve stálofarebnosť je jedným z dôležitých kritérií kvality strešných krytín a rozozná to aj laik. Pálená keramická škridla nevybledne. Pri iných materiáloch napr. betónových, alebo plechových často vidieť po rokoch zmenu ich farby, čo spôsobuje to, že farebný odtieň je dosiahnutý farebnou úpravou, ktorá nie je dostatočne previazaná s materiálom krytiny. Preto aj keď povrchová vrstva vytvorí požadovanú farbu,  nie je stabilná.

 

Niektoré časti strechy sa dokážu v lete rozpáliť na vysoké teploty, ktoré dosahujú okolo sto stupňov. V zime sú zas vystavené mrazom až -30 °C. Najexponovanejšie z nich sú vystavené mrazu, snehu, vetru, slnku, ľadu, vode, trusu vtákov, ale aj iným nečistotám, kyslému, či zásaditému prostrediu. Škridla, ak je dobre vypálená, vydrží aj takéto nepriaznivé podmienky, akými sú obrovské tepelné prechody, či poveternostné vplyvy, aj desiatky až stovky rokov, aj keď pracujú v neprospech jej životnosti.

 

Treba byť opatrný pri uvažovaní, akú krytinu použijete na strechu. Pálená škridla zvyčajne vydrží viac rokov, nie je výnimkou že prežije majiteľa a dedí sa. Strecha vyrobená použitím menej kvalitných, či menej vhodných materiálov sa po čase znehodnocuje, čím dochádza k jej znefunkčneniu. Niektorí výrobcovia, ktorí vyrábajú alternatívne materiály oproti pálenej škridle, v súčasnosti uvádzajú, že ich produkty vydržia 30, 40, 50 rokov a poskytujú aj rovnako dlhé „záruky“. Lenže pri zárukách je potrebné mať na pozore, kto poskytuje záruku a na čo všetko sa vzťahuje.

 

Tondach má vo svojej ponuke širokú paletu farebných odtieňov a tvarov rôznych škridiel ušitých „na mieru“, ktoré sú vhodné nielen pre modernú architektúru ale aj na rekonštrukcie starších striech. Maximálnu bezpečnosť a funkčnosť strechy zabezpečuje kompletný premyslený strešný systém, zahŕňajúci keramické a nekeramické príslušenstvo. Škridly zabezpečujú najvyššiu možnú ochranu pred dažďom a vetrom premysleným systémom dvojitých hlavových a bočných drážok, ktorý je možné použiť od 12° sklonu strechy. Tondach tiež umožňuje cenovo výhodnú obnovu strechy bez zmeny latovania, keďže má v ponuke aj posuvné škridly.

 

TONDACH SLOVENSKO, s.r.o. Stupava je najväčším slovenským predajcom pálenej keramickej škridly. Zároveň je tvorcom strešných riešení pre novostavby a rekonštrukcie s kompletným keramickým príslušenstvom a doplnkami. Tondach na Slovensku bezplatne poskytuje zameranie striech a výpočty spotreby materiálu, ale aj odborné poradenstvo. Firma je súčasťou rakúskeho koncernu TONDACH Gleinstätten AG, vedúceho výrobcu keramických škridiel v strednej a južnej Európe.

 

Viac informácií na www.tondach.skwww.najlepsiastrecha.sk