Rosia sa vám zvnútra okná? Dajte si pozor! Nejde iba o estetickú závadu. Pri rosení okien môžu vznikať rôzne plesne, ktoré sú pre váš organizmus škodlivé. Najčastejšou príčinou, prečo sa plastové alebo drevené okná rosia, je vysoká vlhkosť v izbe a nízka vnútorná povrchová teplota skla.

Sú miesta v dome, kde sa s vyššou vlhkosťou počíta. Napríklad v kúpeľni a v kuchyni pri varení. Vhodné je zatvárať dvere, aby sa vlhkosť nešírila do ostatných priestorov. Odporúča sa vetrať, používať digestor a po zarosení okná utrieť suchou handrou, prípadne antibakteriálnym prípravkom.

Ako zabrániť roseniu?

V prvom rade je to správnym výberom kvalitných okien. Či už sa rozhodnete pre eurookná, alebo plastové okná, dbajte na to, aby ste vybrali také, ktoré majú vhodné izolačné schopnosti. Ďalej sa odporúča umiestňovať zdroje tepla pod okná, zvoliť primerané závesy a záclony a v zimných mesiacoch vyťahovať žalúzie, aby mohol teplý vzduch voľne prúdiť po skle.   

Prvoradou zásadou je však dôkladné vetranie miestností! Predajcovia by pri predaji plastových okien a eurookien mali informovať kupujúcich o tom, ako správne vetrať. Odporúča sa vetrať nárazovo – teda dokorán otvoriť okno na 4 – 10 minút. Ďalšou možnosťou je tzv. priečna ventilácia, ľudovo povedané prievan. Na 2 – 4 minúty otvoríte všetky dvere a okná dokorán, pričom dôjde k dokonalej výmene vzduchu v celom byte.  
Či už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek tip vetrania, nezabúdajte vetrať radšej viackrát denne, na krátku dobu v rozmedzí 2 – 10 minút.