Každé okno, každé dvere, potrebuje  kvalitnú kľučku, aby nám mohli dobre slúžiť. Na čo by ste sa mali zamerať pri výbere kľučiek?

Predtým než sa vrhnete do výberu kľučky na dvere  a začnete premýšľať nad tým, aký dizajn by sa vám najviac hodil, zastavte sa. Áno, dizajn je dôležitý. Ale na prvom mieste je komfortnosť ovládania, funkčnosť a s nimi spojená kvalita vyhotovenia. Myslite na to, že každodenným otváraním a zatváraním dverí či okien je mechanizmus kľučky namáhaný a v prípade nekvality, môže veľmi rýchlo podľahnúť opotrebovaniu alebo poškodeniu.

Kvalitnú kľučku poznáte nielen podľa ceny, aj ale podľa kvalitnejšieho opracovania materiálov. Pri kúpe si ju vždy podržte v ruke, a nielen to, vyskúšajte si ju priamo na dverách.  Kvalitná kľučka by vám mala umožniť otváranie s ľahkosťou, bez škrípania v mechanizme alebo napínania síl pri jej stlačení. Celkový dojem z kľučky je zavŕšený, ak vám takpovediac padne do ruky aj svojím tvarom.

Ak vyberáte dverové madlá, všimnite si materiál aj konštrukciu. U madla je dôležitá jeho pevnosť a  kvalitný ukotvovací profil, hlavne ak má slúžiť na ťažších vchodových dverách.  Interiérové madlá, napríklad madlá do kúpeľne, sú namáhané menej, ale tiež musia byť pevné a pohodlné na otváranie.

Po zvážení  funkčnosti a kvality kľučiek a madiel, sa môžete spokojne zamerať na výber dizajnu podľa vašich predstáv.