Ak máte mastnú pleť, pre zmiernenie jej prejavov bude potrebovať naozaj intenzívnu starostlivosť.  Nebojte sa, prejavy mastnej pleti je možné zmierniť, len treba vedieť ako na to. V článku máme pre vás niekoľko tipov.

Mastná pleť je predovšetkým genetická záležitosť, ktorú ste zdedili po svojich rodičoch. Vie však pekne potrápiť vaše predstavy o kráse, a to hlavne ak ju zanedbáte. Na prvý pohľad je viditeľné ako sa leskne, nepríjemné sú aj upchaté póry v podobe čiernych bodiek. Póry sú zväčšené a pokožka pôsobí tak zhrubnuto a nepekne. Mazové žľazy sú totiž priveľmi aktívne a občas sa môže objaviť aj vyrážka a zapálenie.  Nevzdávajte sa však, správna starostlivosť všetky tieto prejavy zmierni a vy sa budete cítiť dobre aj s mastnou pleťou.

Ako sa starať o mastnú pleť

Mastná pleť bude potrebovať pravidelné čistenie a to aspoň raz za týždeň. Pri hĺbkovom čistení pleti je potrebné sa zamerať na rozpustenie mazu a nečistôt v upchatých póroch. Vyberte si čistiaci prípravok či čistiace mlieko, ktoré vám sadne najlepšie.  Na trhu sú prípravky špeciálne určené pre mastnú pleť, napríklad s obsahom kyseliny salicylovej, kyseliny mliečnej, či ovocných kyselín. Prípravok vždy otestuje, či nespôsobuje podráždenie pokožky alebo prílišné začervenanie tváre. Pre rozpustenie nečistôt z pórov sa osvedčujú aj prírodné oleje, napríklad kokosový.

Pre odstránenie odumretej pokožky po vyčistení pórov je dobrý peeling a jemná masáž pleti. Znovu si vyberte len peeling, ktorý je určený pre mastnú pleť. Zapáleným miestam sa vyhnite, peelingovanie by mohlo podráždiť pokožku a rozšíriť tak zápal. Výborné sú aj hĺbkové čistiace masky.

Pri mastnej pleti je vhodné krátke 10 minútové naparenie pokožky, ktoré pleť nielen prečistí ale aj osvieži. Do vody pridajte byliny s protizápalovým a hojivým účinkom, napríklad žihľavu, šalviu, kamilku, rozmarín a pod. Namiesto bylín môžete použiť aj esenciálne oleje, napríklad tea trea alebo eukalytus, taktiež s protizápalovými účinkami.

Ani pri mastnej pleti nezabúdajte na dôkladnú hydratáciu. To, že je pleť mastná, neznamená, že hydratovať nepotrebuje. Hydratačné masky alebo hydratačné krémy špeciálne pre mastnú pleť taktiež nájdete. Vhodné sú ílové alebo aj bahnové masky. Výborne mastnú pleť dodatočne zvláčni uhorka limetka, či melón.