Proteín alebo Gainer? Dilema, ktorá sa vyskytuje dennodenne od našich zákazníkov. Kedy sa mi hodí viac Gainer? A kedy zase viac Proteín? Čo je lepšie Gainer, alebo proteín?Odpoveď poznáme!

Poďme najprv k charakteristike oboch kategórií doplnkov výživy. Proteín, teda bielkoviny považujeme za základnú stavebnú látku. Okrem iného proteíny zohrávajú dôležitú úlohu pri budovaní svalstva, a taktiež Proteíny sú využiteľné ako zdroj energie pre svaly (1 g proteínu = 4 kcal). Základným doplnkom v športovej výžive sú práve proteíny.

Gainer, doplnok výživy, ktorý sa skladá z Proteínu v kombinácii so Sacharidmi (monosacharidy, oligosacharidy, disacharidy). Záleží už len od výrobcu a druhu Gaineru, či sa skladá z hovädzieho proteínu, srvátky a iných, v kombinácii s cukrami, maltodextrínom, alebo inými sacharidmi, ktorých je skutočne veľa. Rovnako ako proteíny, aj sacharidy majú energetickú hodnotu 1 g = 4 kcal.

Proteín, alebo Gainer? Záleží to od cieľa!

Z predchádzajúcich článkov vieme,  koľko denne prijať bielkovín, sacharidov, tukov a vlákniny. Preto uvádzaný rozsah 2-7 g sacharidov na 1 kg ľudskej váhy je veľmi široký pojem. Mladí ľudia s náročnými fyzickými aktivitami, denne dokážu spotrebovať až 7 g na 1 kg ľudskej váhy, čo z bežnej stravy je veľmi obtiažne získať. Rovnako športovci s úmyslom naberania svalovej hmoty a váhy si nevystačia len s Proteínom, a preto Gainer tvorí pre nich základ suplementácie ako pre začiatočníkov, tak aj pre vrcholových športovcov.

Určite si z tohto pochopil, že pokiaľ je cieľom nabrať váhu, silu, svaly, je určite pre teba vhodnejší gainer, ale aj pokiaľ máš vysoký energetický výdaj (cyklistika, vytrvalostný beh, turistika). Nie je pravdou, že gainer je doplnok športovej výživy určený len pre mužov.

A keď chcem schudnúť?

Samozrejme, pokiaľ je našim cieľom schudnúť, resp. udržiavať postavu, prípadne rysovať, doplnky výživy sa zameriavajú viac na bielkoviny a rýchle sacharidy. V tomto prípade Gainer nie je pre teba vhodný a odporúčame skôr Proteín. Je jasné, že sacharidom sa nevyhneme. Sacharidy sú bežne v strave a sú nevyhnutnou súčasťou jedla a celkovo prežitia živých organizmov. Nemusíš sa báť sacharidov, dostatočné množstvo dokážeš prijať z bežnej stravy, ale pokiaľ tvojim cieľom nie je priberať, postačí ti Proteín.