Čo robiť, keď udrie smog? Odísť do kúpeľov

V závere januára vyhlásil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) prvý stupeň smogovej situácie pre Bystričany, Žilinu, Martin, Ružomberok, Banskú Bystricu a Košice. Namerané hodnoty znečistenia ovzdušia v niektorých lokalitách prekonali 20 ročné rekordy. V ČR bola túto zimu podobná situácia a smog sa v nebývalej miere vrátil a pripomenul svoje najhoršie časy za socializmu.

Čo sa dá robiť v takejto situácii? Okrem obmedzeného vetrania pomáha vykašliavanie prachových častíc, ktoré sa dostávajú do pľúc pri dýchaní znečisteného vzduchu. K tomu je vhodné napríklad inhalovanie obľúbenej minerálnej vody Vincentka vyvierajúcej v Kúpeľoch Luhačovice. Vincentku je dostať aj vo fľašiach v lekárňach a sieti veľkopredajní, ale najlepšia je priamo na mieste v Luhačoviciach. Na Slovensku sa najviac k Vincentke blížia minerálne vody v Bardejovských kúpeľoch, hlavne najsilnejšia z nich z prameňa Herkules.

Najlepšie je však zdvihnúť sa a z postihnutej oblasti aspoň dočasne odísť. Nie každý má tú možnosť, ale ak ju máte, neváhajte. V dňoch, keď sa nedá dýchať v mieste vášho bydliska, keď je inverzia a vzduch plný jedovatých častíc, neváhajte a skúste na chvíľu uľahčiť organizmu napríklad v kúpeľoch, či na horách (napr. vo Vysokých či Nízkych Tatrách). Samozrejme nie v hocijakých, ale takých, kde je čistý vzduch. Na nezaplatenie je takéto prerušenie trápenia pre astmatikov, alergikov, chronicky chorých na dýchacie cesty, ľudí s oslabenou imunitou, či starých ľudí a deti. Zvlášť vhodné je to ak máte malé deti. Ak sú školopovinné, máte možnosť využiť zabezpečiť im takto čistý vzduch aspoň cez jarné prázdniny či predlžené víkendy.

Na Slovensku k najčistejším lokalitám patria Bardejovské kúpele

Pri nedávnych výskumoch sa opakovane potvrdilo, že Bardejovské kúpele patria k miestam s  najčistejším vzduchom na Slovensku. Kúpele ležia v krásnom a tichom prostredí, vzdialené od akéhokoľvek priemyslu a mesta, sú obklopené listnatými a ihličnatými lesmi. Bardejovské kúpele boli v niektorých starších listinách označované za „kúpele pokoja“. V kúpeľoch sa nachádza pešia zóna a lesopark, ktoré ponúkajú pokoj a oddych od každodenného života. Ak sa návštevníkom nechce športovať ani kúpať, majú k dispozícii aj kino a reštaurácie či skanzen – múzeum ľudovej architektúry.

Pre milovníkov športu je tu 6 tenisových kurtov (aj kryté), squashové ihrisko, bowling bar, petang, minigolf, požičovňa bicyklov. Obľúbený je aj Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA. Bardejovské kúpele, a. s., majú najširšie indikačné zameranie zo všetkých slovenských kúpeľov. Liečia sa tu netuberkulózne choroby dýchacích ciest, onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva, ženské ochorenia a nervové ochorenia.

 

Blízke a rozprávkovo krásne Kúpele Luhačovice

Jedným z najkrajších miest, kde sa môže človek prechádzať na čistom vzduchu, sú aj Kúpele Luhačovice, a. s. Rozprávkovo krásna architektúra Dušana Jurkoviča dala Luhačoviciam nezameniteľný ráz. Samotné údolie, v ktorom sa hlavná časť kúpeľov nachádza, má takmer horský charakter. Okolo neho sa strmo dvíhajú zalesnené kopce s pestrým zložením ihličnanov i listnáčov. Napriek nadmorskej výške iba 250 m. n. m. má človek pocit, ako by bol niekde v horách. Orientácia údolí sever – juh zaisťuje stále jemné prúdenie a prísun vzduchu z okolitých lesov, takže pocit horského údolia sa ešte násobí.

Luhačovice ležia ďaleko od veľkých priemyselných zdrojov znečistenia a majú jedno z najčistejších ovzduší v Českej republike. Tunajší vzduch priaznivo pôsobí na dýchacie cesty a podporuje ich liečbu. Práve liečba dýchacieho ústrojenstva je hlavnou náplňou tunajších kúpeľov, aj keď ju dobieha liečba pohybového aparátu. Tradične sa tu u dospelých liečia aj poruchy tráviaceho ústrojenstva, látkovej výmeny, choroby obehového ústrojenstva a pribudli aj onkologické ochorenia. U detí sú to choroby dýchacieho ústrojenstva, tráviaceho ústrojenstva, obezita, kožné a onkologické ochorenia. Kúpele Luhačovice sú Slovákmi veľmi vyhľadávané. Veď Luhačovice sú po ceste zo Slovenska vzdialené iba 25 km od hraničného prechodu Drietoma – Starý Hrozenkov, 54 km od Trenčína a 165 km od Bratislavy.

Ak nie kúpele, tak Tatry

Pri smogových situáciách vo veľkých aglomeráciách je zvyčajne inverzné počasie. Vtedy sa podchladený vzduch drží v kotlinách a nehýbe sa. Naopak na horách býva pekné počasie a oveľa vyššie teploty ako v údoliach. Vtedy je dobre využiť pobyt vo vysokohorskom prostredí, napríklad vo Vysokých a Nízkych Tatrách. Dostatok príležitostí na cenovo dostupné ubytovanie poskytuje najväčšia slovenská hotelová sieť SOREA.

Hotely:

V hoteloch SOREA si každý z hostí môže dopriať potrebný oddych i regeneráciu. Z 11 hotelov má až 9 svoj domov medzi najvyšším pohorím na Slovensku. Vysoké Tatry ukrývajú hotel ***SOREA TRIGAN, hotel ***SOREA URÁN, hotel ***SOREA TITRIS, hotel ***SOREA HUTNÍK I. a hotel **SOREA HUTNÍK II. Všetky sú ocenené Certifikátom „Zariadenie priateľské k deťom a rodinám“ v rámci projektu „Vstúpte s dieťaťom“. Pre tých, ktorí uprednostňujú pokojné prostredie, sú vhodné hlavne rodinné hotely SOREA HUTNÍK I a II v Tatranských Matliaroch. Ich výhodou je lyžiarsky vlek pre deti a začiatočníkov priamo pred hotelom a doprava SKIBUSom k okolitým zjazdovkám. Užiť si môžete súčasne aj vstup do Wellness centier a to v hoteloch SOREA TITRIS, URÁN a TRIGAN.

Vincentka to istí

Ak si nemôžete dovoliť opustiť smogové bydlisko, vyskúšajte obľúbenú minerálnu voda Vincentka. Postihnutým uľahčuje vykašliavanie prachových častíc, ktoré sa dostávajú do pľúc pri dýchaní znečisteného vzduchu. Najvhodnejšia je aplikácia Vincentky inhaláciou, ale účinné je aj jej užívanie sprejom, preplachovanie dutín prípravkom z Vincentky Nasalis, prípadne kloktanie. Vincentka nenahrádza lieky a je len podporným a doplnkovým prípravkom pomáhajúcim telu zbaviť sa hlienov vykašliavaním. Tým, že sa z pľúc vykašliavajú aj prachové častice obsiahnuté v smogu, zlepšuje sa dýchanie. Ak je však pacient astmatik alebo alergik, nesmie vynechávať predpísanú liečbu kortikoidnými prípravkami. Vincentka tým, že uľahčuje dýchanie znižuje ich spotrebu, nenahrádza ich však.

Viac informácií je na : www.kupele-bj.sk, www.LazneLuhacovice.cz, www.HotelAlexandria.cz, www.vincentka.cz , www.sorea.sk.