Zdravá ústna dutina je nevyhnutnou súčasťou nášho zdravia a kvality života. Znamená oslobodenie sa od bolesti zubov, ďasien, infekcií, straty zubov, ktorá obmedzuje našu schopnosť hrýzť a žuť jedlo.

Najčastejším problémom je celosvetovo zubný kaz. Podľa štatistík v roku 2010 malo celosvetovo neliečený zubný kaz až 2,4 miliardy ľudí. To je takmer každý 3. človek na svete.

Pritom zanedbávanie dentálnej hygieny nevedie len ku zbytočným komplikáciám so zubami ale aj so zdravím vo všeobecnosti. Problémy s ústnou dutinou nevedú len k extrakcii zuba, ale môžu viesť aj k chorobe srdca, cukrovky a v prípade tehotenstva aj k predčasnému pôrodu.

Je zvláštne, že keď máme k dispozícii technológie a nástroje na starostlivosť o zuby, aj tak veľa ľudí má problémy so zubami. Do veľkej miery je to aj preto, lebo ľudia sa o svoje zuby prestali starať pre nedostatok času, vo veľkej miere užívajú stravu, ktorá á nepriaznivý vplyv na zuby alebo sa spoliehajú na to, že starý zub vymenia za zubný implantát.

Poprední svetoví dentálni odborníci preto založili Alianciu za budúcnosť bez zubného kazu. Jej hlavou úlohou je zvyšovať povedomie a šírení zubného kazu a vytvárať správne dentálne návyky už v mladom veku.

Stanovili si naozaj odvážny cieľ – v roku 2026 bude každé narodené dieťa bez zubného kazu. Uvidíme, či sa tento cieľ podarí splniť.